Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Amerika'nın süper erkekleri

Amerika'nın süper erkekleri

Büyük Bunalımdan hemen sonra, II. Dünya Savaşı'ndan hemen önce, Amerikan çizgi roman dünyası, arka arkaya süper kahramanlar yarattı.

Hepsinin ismi "man" (hem insan hem erkek anlamında) kelimesiyle bitiyordu. Sosyal adaleti onlar sağlıyordu.

Güçsüz insanın birdenbire devleşerek intikam alabileceğini gösteriyor, herkesin rüyasını gerçek kılıyorlardı.

20'nci yüzyılın sonunda sinemadaki teknolojik gelişmeyle bu 60'lık kahramanlar bir kere daha yıldızlaştılar. Bu hafta gösterime giren "Örümcek Adam" filmi, bir dizi süper kahramandan sadece biri.

Meraklısına müjde, Superman, Batman ve X-Men'in yeni filmleri de yolda!

SPIDER-MAN

İlk hikaye 1962'de "Amazing Fantasy" adlı çizgi roman dergisinin en son sayısında yer aldı. Bu sefer karşımızda sıradan bir delikanlı vardı.

Peter Parker adındaki bu genç, radyasyona maruz kalmış bir örümcek tarafından ısırılınca, bir örümceğin özelliklerine sahip oluyordu.

Yani sıradan bir insanın bir kahramana dönüşmesi gösterilmekteydi bu macerada. 1930'ların "tanrı-insan" ideolojisi geride kalmıştı.

1967'de ilk kez televizyonda gösterilen bir çizgi filmde bir örümcek adam ekrana geldi. 1978'de çekilen ve Nicholas Hammond'ın rol aldığı televizyon programı televizyonlarda sadece bir sezon gösterildi.

Bu yıl, Toby Maguire'in başrolünde oynadığı Örümcek Adam filmi gişe rekorları kırdı. Şu anda 2004 yılında gösterilecek devam filmi için çalışmalar sürüyor.

BATMAN

Batman ilk kez 1939'da Detective Comics adlı çizgi roman dergisinin 27. sayısında yer aldı. O aslında bir milyonerdi.

Bir yarasanın sahip olabileceği yeteneklere sahip olan bu adam, babasının intikamını alarak maceralarına başladı.

Bu maskeli kahramanın ilk film serileri 1940'larda izleyiciye sunuldu. 1966-68'de televizyon dizisi için Adam West kamera karşısına geçti.

1986'da Frank Miller "Kara Şövalye Dönüyor" ile Batman'ı sinemaya geri getirdi. Tim Burton'ın başrolde oynadığı Batman 1989'da çekildi.

O günden sonra Batman'ın şansı yeniden açıldı. Batman'ın Animasyon Serileri 1992-1995 yılları arasında ortalığı kasıp kavurdu. Şu anda merakla beklenen "Batman: Year One"ın çekimleri sürüyor.

SUPERMAN

1938'de yayımlanan ilk Superman çizgi romanıyla okuyucular bir süper kahramanla tanıştı. Clark Kent adındaki bu adam, aslında bir başka gezegenden dünyaya düşmüş, bir insan gibi yetiştirilmişti.

Gözlüklü, biraz beceriksiz, entelektüel kapasiteleri fiziksel yeteneklerinden daha fazla gibi görünen sıradan bir erkekti.

Ama iş başa düştüğünde bir anda müthiş bir kahramana dönüşüyor, uçuyor, çelik putrelleri kırıyor, zıplayıp hopluyordu. Herkesin rüyasındaki erkekti yani...

İlk filmi 1940'ta, ilk animasyon filmi 1941'de yapıldı. George Reeves 1951-1957 arasındaki televizyon dizileriyle ekrana geldi.

Christopher Reeve'nin başrolünü oynadığı Superman'in (1978) üç devam filmi çekildi. Bu öyle bir başarıydı ki, diğer süper kahramanların da yeniden sinemayla tanışmasına yol açtı. 1993'te televizyonda "Lois & Clark" adlı film Superman'in insani, yumuşak yönünü gösteriyordu. Bundan sonraki filmi, "Charlie'nin Melekleri"nin yönetmeni çekecek.

X-MEN

Toplumun dışına atılmış, süper güçlü serserilerden oluşan X-Men ekibi ilk kez 1963'de bir çizgi roman olarak okuyucuyla tanıştı.

İlk yıllarında o kadar tutmayan bu çizgi roman 1975'de Wild Wolverine ile yeniden hayat buldu. 1992'de animasyon TV dizisi Fox televizyon kanalının en çok izlenenleri arasına girdi.

Hugh Jackman (üstte) ve Halle Berry 2000 yılında bir X-Men filmi yaparak sinemada büyük bir başarı sağladılar. Filmin devamı 2003'de gelecek.

Çocuklara Peter Pan

Okulların kapanmasıyla birlikte vizyondaki çocuklara ve gençlere yönelik filmlerin sayısı da arttı.

Örümcek Adam'daki Yeşil Cin'den ürkebilecek kadar küçük çocuklar bizce E.T ve Peter Pan'de karar kılsınlar. Her ikisi de tam çocuklara göre.

Dünya edebiyatının en seçkin yapıtlarından Peter Pan'in Ian Harrowell'in yönettiği bu yeni versiyonunda Wendy artık büyümüş ve çocuk sahibi olmuş bir şekilde çıkıyor karşımıza.

Çocuklarını, büyümeyi reddeden çocuk Peter Pan'in masallarını anlatarak sakinleştirmeye çalışan Wendy'nin 12 yaşındaki asık suratlı kızı Jane'in böyle saçma şeylere katlanacak sabrı yok.

Bir gece kötü kalpli Kaptan Kanca (Hook) Wendy'i kaçırmaya geliyor ama yanlışlıkla kızı Jane'i götürüyor. Kızı Never Land'e (Varolmayan Ülke) götüren Kanca, onu Peter Pan'i yakalamak ve ondan sonsuza dek kurtulmak için bir yem olarak kullanmayı planlıyor. Ancak tabii ki Peter Pan kolay lokma değil.

Büyüklere Lucia

Lucia Madrid'in merkezindeki bir restoranda garsonluk yapan genç bir kadındır. Uzun zamandır birlikte olduğu yazar sevgilisinden ayrılınca yalnız kalmaya ihtiyacı olduğunu düşünerek Akdeniz'deki bir adaya tatile gitmeye karar verir.

Orada temiz hava ve kızgın güneşin altında bir yazarın yasaklı sayfalarını okur gibi geçmişte kalan ilişkilerinin karanlık noktalarını anlamaya başlar.

Yönetmenliğini Julio Medem'in yaptığı filmde Elena Anaya, Javier Camara, Daniel Freire, Silvia Llanos ve Najwa Nimri paylaşıyorlar.
436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.