Magazin

Amerikan itirafçıları

Amerikan itirafçıları

Kimseye açamadığınız sırlarınız bir sanat sergisine malzeme olabilir. ABD'li sanatçı Frank Warren 20 bin 'itiraf'la bu işe talip.

İtiraf.com sitesinin yaratıcıları bu habere çok hayıflanabilir. Çünkü geçtiğimiz yıllarda büyük ilgi gören sitenin fikrinin çok benzeri ABD'li Frank Warren'ın elinde bir sanat eserine dönüştü.

ABD'li sanatçı Warren, 2004 yılında uygulamaya soktuğu bu çalışması için önce insanlara, üzerinde kendi adresi olan kartpostallar dağıttı. Metroda, sokaklarda dağıttığı, kütüphanelerde rastgele kitapların arasına koyduğu bu kartpostallarda insanlardan en gizli hislerini, utançlarını, arzularını kartpostallara yazmalarını ve ona yollamalarını istedi.

Siteye 20 milyon ziyaretçi
Kısa bir süre sonra sanatçıya kartpostallar yağmaya başladı. Şimdiye kadar yaklaşık 20 bin kartpostal alan Warren, kartpostallarda yazan sırları http://postsecret.blogspot.com adresindeki internet sitesinde yayımlıyor.
Frank Warren'ın 'PostSecret: Extraordinary Confessions from Ordinary Lives (Posta Sırları: Sıradan Hayatlardan Sıradışı İtiraflar) adlı kitabı ise geçtiğimiz kasım ayında yayımlandı. İtiraflardan bazıları şöyle:

"Geceleri penceremin önünden tren geçerken, çırılçıplak soyunup kendimi teşhir etmeye bayılırdım."

"Tuvaletten çıktıktan sonra ellerimi neredeyse hiç yıkamıyorum."

"Arkadaşlarımı ne kadar sevdiğimi hatırlatması için, onlardan küçük şeyler çalıyorum."

"Bazen tanımadığım insanların parkmetrelerine para atıyorum."

"Bazı günler çocuklarımın kahvaltıda çerez yemesine göz yumuyorum."
Bazı günler yüzden fazla kartpostal aldığını belirten Warren, "Bu sırları okumaktan hiç bıkmıyorum, keşke daha fazla gelse" diyor.

Kızgın dünyalı
Frank Warren'ın web sitesine şaşırtıcı itiraflar geliyor. İşte onlardan biri: "Başıma trajik bir olay gelsin istiyorum. Böylece bu dünyaya kızgın olmak için makul bir sebebim olur."

Hayati kararlar
"Hayatımın en önemli olaylarını duşun altında sayıp döküyorum."

Görünmez kaza
"Mastürbasyon yaparken boyun kasımı incittim, üç gündür kafamı kımıldatamıyorum. Kocama ise bunun mobilyaların yerini değiştirirken olduğunu söyledim."
(Radikal)
Yayın tarihi: 11.02.2006
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.