Magazin

Amerika, Romalıları bile geçti

Amerika, Romalıları bile geçti

AP, yayınladığı haber-analizde, tarihte hiçbir gücün dünya üzerinde ABD kadar egemenlik kurmadığını yazdı. ABD'nin dev gücü, ordusu, ekonomisi, Amerikan ideali ve kültürü, filmler, TV'ler ve İnternet ile dünyanın tüm köşelerine yayılmasıyla olmasıyla ortaya çıkıyor.

Associated Press (AP) ajansının, yorumunda, ''Romalılar dahil tarihte hiçbir süper gücün, yeryüzünde ABD'nin bugün sahip olduğu ölçüde egemenlik kurmadığı'' görüşü savunuldu. Yorumda, ''Tarihte, Romalılar ve eski Çin'den, İngiliz ve Fransız sömürgeciliğine kadar birçok süper güç mevcuttu. Ama hiçbir ulus, 21. yüzyılın başlangıcındaki ABD gibi, yeryüzünde bu kadar hakim durumda olmamıştı'' denildi.

"Kontrol dışı bir süper güç"
Barry Renfrew tarafından kaleme alınan yorumda ABD Dışişleri Bakanlığı'nın eski müsteşarı ve sözcüsü James Rubin'in şu görüşlerine yer verildi: ''Dünyadaki birçok gözlemci ABD'yi, kontrol dışı bir süper güç olarak nitelendiriyor. Bu kesim, 'ülkenin, hiçbir yasayı veya uluslararası sözleşmeyi, kendi çıkarlarından üstün görmemesinden' kaygılanıyor.'' Yoruma göre, Irak savaşı ile birlikte, ABD'nin en yakın bazı dostları ve müttefiklerinde bile, gücün ve etkinin tek bir ulus elinde bu kadar toplanması kaygısı ortaya çıktı.

"Başka hiçbir ülkeye ihtiyaç duymuyor"
Fransa Parlamentosu'nun muhafazakar üyelerinden Axel Poniatowski de endişesini, ''Dev bir tek süper gücün olması, bu gücün, başka hiçbir ülkeye ihtiyaç duymaması, hangi politikayı isterse uygulayabilmesi beni kaygılandırıyor'' şeklinde ifade ediyor. ABD'nin dev gücü, ordusunun tüm dünyayı sarmış olması, ekonomisinin en büyük oyuncu olması, Amerikan ideali ve kültürünün, filmler, TV'ler ve İnternet ile dünyanın tüm köşelerine yayılmasıyla olmasıyla ortaya çıkıyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 14.07.2003
438
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.