Magazin

Amazon'un 5'te 1'i 'gitti'

Amazon'un 5'te 1'i 'gitti'

Yağmur ormanlarında yalnız bir yılda 26 bin kilometrekare alan tahrip edildi.1995'te de Belçika büyüklüğündeki bir alan yok olmuştu. Amazonların 5'te 1'i bugün yok.

Amazon yağmur ormanları rekor sayılacak bir hızla yok oluyor! Brezilya Çevre Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Ağustos 2004'e kadar olan 12 ay içinde ormanın 26 bin kilometrekarelik bir bölümü, kesilerek ve yakılarak yok edildi.

Bu rakam, bir önceki 12 ayda meydana gelen orman katliamının yüzde 6 daha fazlası. Yağmur ormanlarının toplam 5'te 1'i yok olmuş durumda.

Son katliam ormanda şimdiye dek yaşanan ikinci en büyük tahribat. 1995 yılında da ormancıların, çiftçilerin ve kerestecilerin sorumsuzca yakıp yıkmaları sonucu ormanın 29 bin kilometrekarelik, yani Belçika büyüklüğündeki bir kısmı tamamen yok olmuştu.

Brezilya'nın yarısından fazlasını oluşturan ve 4.1 milyon kilometreye yayılan Amazon ormanı aynı zamanda Dünya'nın akciğeri sayılıyor. Tüm dünya için can alıcı önem taşıyan ormandaki milyarlarca ağaç karbondioksidi atmosferden çekerek oksijen üretiyor.

Orman katliamının büyük bölümü, Mato Grosso'da yaşanıyor. Mato Grosso'nun, en büyük soya üreticilerinden olan valisi ise orman katliamının 'kralı' olarak niteleniyor.

Çevreciler, ortaya konulan rakamlarla şoka uğramış durumda. Daha geçen yıl Brezilya hükümeti ormanın korunması için 140 milyon dolar bütçe ayırdığını açıklamıştı. Greenpeace Amazon Programı Başkanı Paulo Adario, "Brezilya hükümetinin, daha fazlasını yapması gerektiği ortada" diye konuştu.

Brezilya'nın yüzde 60'ı
Amazon yağmur ormanları Brezilya'nın toplam alanının yüzde 60'ını oluşturuyor. Uzmanlara göre 4.1 milyon kilometrekarelik ormanların yüzde 20'si halen yok olmuş durumda. Geçen yıl Brezilya hükümeti 2003 yılında ormanların 23 bin 750 kilometrekaresinin yok olduğunu açıklamış, sonra yeni bir açıklama yaparak bu rakamı 24 bin 604 kilometrekare olarak düzeltmişti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 20.05.2005
438
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.