Magazin

Amazon ormanları için harekete geçildi

Amazon ormanları için harekete geçildi

Brezilya hükümeti, çevre örgütlerinin baskısıyla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Amazon ormanlarını kurtarmak için çalışmaya başladı.

Çalışmalar kapsamında, ülkenin en büyük 'kaçak kesim' çetesi çökertildi. Yakalananlar arasında ormanları korumakla görevli devlet kurumunun başkanı bile var. Amazonlarda son bir yıl içinde 26 bin kilometre karelik ormanlık alan yok oldu.

Gözaltına alınan bu kişiler, Amazon ormanlarındaki kaçak ağaç kesimini önlemekle görevli devlet kurumu İbama'nın üst düzey isimleri. Aralarında İbama'nın başkanı da var. Ülke çapında gerçekleştirilen operasyonda toplam 89 kişi gözaltına alındı. Brezilyalı yetkililere göre, ülkenin en büyük 'kaçak kesim' çetesi artık çökertildi.

1990'dan bu yana sahte kesim var
Zanlılar, sahte kesim izni vermek, bu yolla 500 milyon dolar gelir elde etmekle suçlanıyor. İddiaya göre, çete 1990'dan bu yana faaliyette.

Rapordan sonra başladı
Çevre örgütleri, operasyonu 'geç kalınmış" ancak ormanların korunması yönünde atılmış önemli bir adım olarak nitelendirdi. Operasyon, Brezilya'yı şok eden 'Amazon raporu' açıklanmasından sonra başladı. Mayıs ayı ortalarında açıklanan rapordaki son rakamlar, Amazonlarda bir yıl içinde 26 bin kilometre karelik ormanlık alanın daha yok olduğunu ortaya koydu.

Yağmur ormanlarının 5'te biri yok oldu
Böylece 1978'den bu yana Brezilya yağmur ormanlarının 5'te biri, yani 520 bin kilometrekaresi tamamen yok oldu. Yağmur ormanları temelde tarım arazisi açmak için yokediliyor. Brezilya'da son yıllarda başlayan organik soya üretimi, kesimi hızlandırdı.

En fazla ağaç kesiminin yapıldığı Matto Grosso eyaleti valisi aynı zamanda dünyanın en büyük soya üreticilerinden. Çevre örgütleri onu da ağaç katliamından sorumlu tutuyor.

Tükettiğimiz oksijenin büyük bölümünü bu ormanlar üretiyor. Bu nedenle Amazonlara 'dünyanın akciğerleri' de deniliyor. Bu ormanlarda, dünyadaki hayvan ve bitki türlerinin yüzde 50'si yaşıyor.
Yayın tarihi: 03.06.2005
457
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.