Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Amazon.com'un hedefi uzay

Amazon.com'un hedefi uzay

Sanal alışverişte dünya lideri olan Amazon.com'un sahibi şimdi de uzaya açılıyor.

Sitenin yaratıcısı Jeff Bezos, Batı Teksas'ta kurulacak bir uzay üssünden, yörüngeye ticari amaçlı uzay aracı gönderecek.

Federal Havacılık Kurumu'nun verdiği bilgiye göre dikey olarak fırlatılacak olan uzay aracı yine dikey olarak iniş yapacak. Ticari uçuşların 2010 yılında başlaması planlanıyor.

Bezos'un 'Blue Origin' adlı bir uzay araştırma şirketi kurduğu haberi birkaç yıl öncesine kadar sırdı. Şirket, proje için özel bir uzay üssü inşa edecek. Üs; onarım alanı, fırlatma kompleksi, araç imalat tesisi gibi birimlerden oluşacak.

Federal Havacılık Kurumu için hazırlanan raporda, Chihiuahuan Çölü'nde inşa edilecek üssün doğaya vereceği zararın minimum olacağı belirtildi. Ancak rapora göre ortamda yaşayan kara kaplumbağası ve sincap gibi bazı küçük canlılar öldürülebilecek. Antilop ve kır tavşanı gibi daha büyük hayvanlar ise zarar görme olasılığına karşılık, bir başka alana taşınacak.
(Radikal)
321
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.