Magazin

Altını ıslatan çocuğa alarm

Altını ıslatan çocuğa alarm

Altını ıslatan çocuklar alarm sistemiyle uyanacak. Islaklığa duyarlı cihaz çocuk altını ıslatmaya başladığı anda devreye girerek alarmla çocuğu uyandıracak. Aracın şimdilik herhangi bir yan etkisi saptanmadı.

Konya'da 1 yıl sonra üretimine başlanacak cihazla altını ıslatan çocukların en fazla 3 ay içinde tedavi edilmesi hedefleniyor.

Selçuk Üniversitesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlhami Demirel, yurt dışında bazı ülkelerde kullanılan ancak Türkiye'de henüz yeterince bilinmeyen ve alarm düzeneğine göre çalışan cihazın, yapılan denemelerde çok olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.

Piyasada, altını ıslatmaya karşı sıklıkla kullanılan ilaçların tedavi oranının düşük olduğunu ve yan etkileri nedeniyle dezavantajları bulunduğunu anlatan Demirel, pille çalışan ve alarm sistemi bulunan söz konusu cihazın ise herhangi bir yan etkisinin tespit edilmediğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Oysa bizim, eldeki imkanlarla geliştirdiğimiz bu cihazın tedavi oranı çok yüksek ve 3 ay içinde kesin sonuç verebiliyor. Pille çalışan cihaz, çocuk uyumadan önce iç çamaşırının üzerine cep içinde bağlanıyor. Islaklığa karşı duyarlı cihazın mini bir hoparlörlü ucu kulağa yakın bir yere yerleştiriliyor. Çocuk altını ıslattığında alarm devreye girerek çocuğu hemen uyandırıyor. Bu bir süre sonra bir şartlı öğrenmeye dönüşerek çocuğun altını ıslatma sorununu çözüyor."

18 dolardan satışa sunulacak
Cihazın alarmının isteğe göre değişik seslere ayarlanabileceğini ya da cep telefonu gibi titreşimle uyarılabileceğini de ifade eden Demirel, "Bu tamamen teknik bir konu. Cihazın fiyatı bu tür teknik donanımlara göre değişebilir. ABD'de buna benzer cihazlar 150 dolardanalıcı buluyor. Bizim ürettiğimiz kibrit kutusu büyüklüğündeki model 18 dolardan satışa sunulabilir" dedi.

Uzun zamandır bu konu üzerinde çalıştığını anlatan Demirel, ürünü piyasaya bir yıl sonra sunacaklarını bildirdi.

Altını ıslatma hastalığının yüzde 70 oranında kalıtımsal, yüzde 30oranında da başta bel açıklığı gibi çeşitli hastalıklar, psikolojik veyetersiz tuvalet eğitimi gibi nedenlere dayandığını anlatan Demirel, çocukların en fazla 3 yaşında tuvalet eğitimini almış olmaları gerektiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 05.03.2002
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.