Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Altın Portakal'ı takoz yaptım

Altın Portakal'ı takoz yaptım

Usta yönetmen Atıf Yılmaz tartışılan filmi 'Eğreti Gelin'i bitirdi.

Şimdi filminin vizyona gireceği günü bekleyen Yılmaz, hem Eğreti Gelin, hem diğer konularda ilginç açıklamalarda bulundu.

Sibel Turnagöl'e verdim
Hiç arşivim olmadı, her şeyi kaybediyorum. Buna ödüllerim de dahil. Evde bir Altın Portakal ödülüm var, onun da bir parçası kırılmış. Ben de onu kapı çarpmasın diye kullanıyorum. Törenlerden sonra içmeye falan gidiliyor arkadaşlarla... Bütün gece onu taşımak işime gelmiyor. Mesela bir ödülümü Kerem Alışık'ın eski eşi Sibel Turnagöl'e hediye etmiştim. Veya merdiven altına falan sokuşturuyorum.

Asmalı Konak'ta da vardı
Benim hayatımda bir eğreti gelin olmadı maalesef. Ama olsun isterdim. Çok güzel bir şey. İlk deneyimini yaşamak için güzel bir şey sunuluyor. Bu bizim geleneğimizde hep vardı. Asmalı Konak dizisinde de vardı bu! İpek Tuzcuoğlu'nun canlandırdığı Dicle, Seymen Ağa'nın eğreti geliniydi. Çocuk doğurmuştu ve ailenin işlerini yapmaya başlamıştı.

Bekárken kötü film yaptım
Evlilik bir disiplindir. Ben ilk eşim Nurhan Nur'dan, 'evlilik yüzünden iyi film yapamıyorum' diye ayrıldım. O da, 'evlilik yüzünden star olamıyorum' diye benden ayrıldı. Bu ayrılıktan sonra 5-6 yıl bekar kaldım ve hayatımın en kötü filmlerini yaptım. İkinci evliliğim Ayşe Şasa'dır. Filmlerimin birçoğunun senaryosunu yazdı. Üçüncü ve sonuncusu da Deniz Türkali'dir.

Eğreti gelin geleneği
Filmde, genç damatları cinsel açıdan evliliğe hazırlayan ve eğreti gelin olarak adlandırılan bir kadının hikayesi anlatılıyor. Nurgül Yeşilçay'ın canlandırdığı eğreti gelin, Anadolu'nun çeşitli yerlerinde bilinen bir gelenek. Filmin, Denizli'de geçtiği duyulunca Denizlililer büyük tepki göstermişti.
(Hürriyet)
392
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.