Magazin

Altın Portakal'da Ödül Gecesi

Altın Portakal'da Ödül Gecesi

51. Altın Portakal Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. İşte birbirinden farklı dallarda ödül alan filmler, yönetmenler ve oyuncular..

Güncellenme tarihi:

Antalya EXPO Center'da düzenlenen kapanış galası ve ödül töreni ile veda eden 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne Kutluğ Ataman'ın yönettiği "Kuzu" filmi 5 dalda ödül alarak damgasını vurdu."En İyi Film" ve "SİYAD En İyi Ulusal Uzun Metraj Film" ödüllerini alan "Kuzu", oyuncuları Nesrin Cavadzade'ye "En İyi Kadın Oyuncu", Nursel Köse'ye ise "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülünü kazandırdı. Filmin çocuk oyuncusu Sıla Lara Cantürk de Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'nü aldı.

Kuzu filmindeki performansıyla "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"ne layık görülen Nesrin Cavatzade, ödülünü alırken duygusal anlar yaşadı."ANNEMİN ŞARKISI"NA DÖRT ÖDÜL

Erol Mintaş'ın yönetmenliğini yaptığı "Annemin Şarkısı" filmi de 4 dalda ödüllendirildi. "En İyi İlk Film", "En İyi Müzik" dallarında ödül alan "Annemin Şarkısı", Feyyaz Duman'a "En İyi Erkek Oyuncu", Aziz Çapkurt'a ise "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü" getirdi.

"SİVAS" ÜÇ ÖDÜL ALDI

 
Festivalde, bu yıl 71'incisi düzenlenen Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'ne layık görülen Kaan Müjdeci'nin "Sivas" filmi, "Ulusal Uzun Metraj Jüri Özel Ödülü"ne layık görüldü. "Sivas", Yorgos Mavropsaridis'e "En İyi Kurgu", çocuk oyuncu Doğan İzci'ye ise "Behlül Dal Jüri Özel Ödülü"nü kazandırdı.

ÜÇ ÖDÜL DE "İTİRAZIM VAR"A

"İtirazım Var" filmi de "Sivas" gibi 51. Altın Portakal'dan üç ödülle döndü. "İtirazım Var", Onur Ünlü'ye hem yönetmen hem senaryoda ödül getirdi. Filmdeki performansıyla Serkan Keskin de "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.

KOBANE UNUTULMADI

Birçok sinemacı, üzerine ‘Kobane’ yazılı siyah bantlarla törene katıldı. ‘Annemin Şarkısı’yla yardımcı erkek oyuncu seçilen Aziz Çapkurt, “Bir arada, hep birlikte eşit, özgür yaşamak mümkün Kobane’de birçok halk özgürlükleri için mücadele ediyor. Kobane sadece coğrafyada bir nokta değil, bir fikir ve fikirler düşmez” diye konuştu. Erkek oyuncu ödülünü Serkan Keskin’le paylaşan ‘Annemin Şarkısı’nın başrol oyuncusu Feyyaz Duman, ödülünü Şengal Dağı’nda susuzluktan ölüme terk edilen çocuklara adadı. En İyi İlk Film Ödülü’nü alan Erol Mintaş ise, “Sınırın hemen yanı başında kardeşlerimizi amansız bir savaşın içinde. Kalbimiz onlarla” dedi.

Festivalde Levent Soyarslan'ın yönettiği "Oflu Hoca'yı Aramak" iki dalda, Vedat Özdemir'in "Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku", Ömer Uğur'un "Guruldayan Kalpler", Osman Özcan'ın "Neden Tarkovski Olamıyorum" ile Ayhan Sonyürek'in "İyi Biri" adlı filmleri ise birer dalda ödüle layık görüldü.
"Balık", "Çekmeköy Underground", "Kumun Tadı" filmleri ise festivalden eli boş döndü.

BELGESEL ÖDÜLLERİ VERİLMEDİ

Sansür tartışmaları nedeniyle belgesel filmlerin büyük çoğunluğunun yarışmadan çekilmesi üzerine iptal edilen belgesel yarışması kapsamında bu yıl ödül verilmedi.

DEMET EVGAR’DAN GEZİ’YE SELAM

Genç yeteneklere verilen Behlül Dal özel ödülünü sunmak için sahneye gelen oyuncu Demet Evgar, anlamlı Gezi göndermesiyle salondan alkış aldı. Evgar, “28 Mayıs 2013 tarihinden itibaren hayatını kaybeden ve bizim hayatımıza yeni anlamlar katmış bütün gençlere ve çocuklara selam olsun” diye konuştu. Jüri, Behlül Dal ödülünü ‘Kuzu’ ve ‘Sivas’ filmlerinin üç çocuk oyuncusuna layık gördü.

PORTAKAL'A TÜRKİYE SİNEMASI DAMGASI

Törende ‘Türk sineması mı, Türkiye sineması mı’ tartışması da açıldı ve ‘Türkiye sineması’nın ezici zaferiyle sonuçlandı. Film-Yön’ün Ödülünü vermek için sahneye alan Ertem Göreç, ‘Türk’ sinemasına 1990’lardan beri ‘Türkiye’ sineması denmesine itiraz etti. Daha sonra ödül için sahneye gelen Erol Mintaş, Kaan Müjdeci, Ömer Uğur, Aziz Çapkurt gibi sinemacılar konuşmalarında ‘Türkiye sineması’na vurgu yaptı. Ömer Uğur, ödülünü “Yaşasın özgür Türkiye sineması” diyerek aldı.

VAN DAMME'A ÖZEL ÖDÜL

Doğum gününde Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ödül gecesine katılan oyuncu, ilk defa Antalya'da olduğunu belirterek, "Burada olmaktan çok mutluyum sizler olmasaydınız ben olduğum kişi olmazdım" dedi. Konuşmasının ardından Başkan Türel, Van Damme'ya özel ödül verdi.

KOÇYİĞİT SAHNEDE

Gecede Festival Direktörü Elif Dağdeviren ise aynı zamanda 'Susuz Yaz' filmiyle festivalin bu yılki afişlerinde yer alan Hülya Koçyiğit'i sahneye çağırdı ve bu yıl 'gelenekten geleceğe' temasıyla hazırlanan festival afişi hediye etti. Koçyiğit, "Türk sinemasının 100'ncü yılında 100 yılın en unutulmayan filmi Susuz Yaz'da rol almış olmak paha biçilmez bir değer" dedi.
Hülya Koçyiğit'e Susuz Yaz filminin afişi hediye edildi.
Türk sinemasının tek kameralı dönemden dünya teknolojisini kullanan ve dünyanın çeşitli festivallerinde ödüller aldığı bir noktaya ulaştığını belirten Koçyiğit, yeni sinemacıları desteklediğini söyleyip, "Aynı sevgi ve saygıyı Yeşilçam için de bekliyorum" diye konuştu.

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödül almaya hak kazanan film ve sanatçılar şöyle:

En İyi Film: Kuzu (Kutluğ Ataman)
En İyi İlk Film: Erol Mintaş (Annemin Şarkısı)
En İyi Yönetmen: Onur Ünlü (İtirazım Var)
Ulusal Uzun Metraj Jüri Özel Ödülü: Oflu Hoca'yı Aramak (Levent Soyarslan), Sivas (Kaan Müjdeci)
Ulusal Uzun Metraj Film ve  En İyi Yönetmen: Ömer Uğur (Guruldayan Kalpler)
En İyi Senaryo: Onur Ünlü (İtirazım Var)
En İyi Müzik: Başar Ünder (Annemin Şarkısı)
En İyi Kadın Oyuncu: Nesrin Cavadzade (Kuzu)
En İyi Erkek Oyuncu: Serkan Keskin (İtirazım Var) - Feyyaz Duman (Annemin Şarkısı)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir (Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku)
En İyi Sanat Yönetmeni: Osman Özcan (Neden Tarkovski Olamıyorum)
En İyi Kurgu Ödülü: Yorgos Mavropsaridis (Sivas)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nursel Köse (Kuzu)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Aziz Çapkurt (Annemin Şarkısı)
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Doğan İzci (Sivas) - Sıla Lara Cantürk, Mert Taşdan (Kuzu)
Dr. Avni Tolunay Özel Ödülü: Levent Soyarslan (Oflu Hoca'yı Aramak)

SİYAD ÖDÜLÜ:
En İyi Ulusal Uzun Metraj Film: Kuzu (Kutluğ Ataman)
En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film: Court-Mahkeme (Chaitanya Tamhane) Hindistan

İZLEYİCİ ÖDÜLÜ:
Uluslararası İzleyici Ödülü: White God-Beyaz Tanrı (Kornel Mundruczo) Macar
Ulusal İzleyici Ödülü: İyi Biri (Ayhan Sonyürek)

ULUSLARARASI UZUN METRAJ:
Uluslararası Uzun Metraj En İyi Film Ödülü: Test (Alexandr Kott) Rus

KISA FİLM:
En İyi Kısa Film Ödülü: Bir Fincan Türk Kahvesi (Nazlı Eda Noyan-Dağhan Celahir)
Özel Ödül : Jean Claude Van Damme
Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Abbas Kiarostami

Yayın tarihi: 20.10.2014
2699
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.