Magazin

Altın Portakal "Büyük Adam, Küçük aşk" filmine

Altın Portakal "Büyük Adam, Küçük aşk" filmine

Antalya'da gerçekleştirilen 38'inci Altın Portakal Film Festivali'nde büyük ödül Handan İpekçi'nin yönettiği "Büyük adam, küçük aşk" filmine verildi. Film 5 ödül birden kazanarak sürpriz yaptı.

Türk Sineması'nın kalbinin attığı 38.Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin sürpriz filmi, 5 ödüle layık görülen Handan İpekçi'nin yönettiği "Büyük Adam Küçük Aşk" filmi oldu.

38. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin "Kapanış ve Ödül Töreni" Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi'nde yapıldı.

Ayşe Tolga ve Cem Davran'ın sunduğu törene katılan Türk sinemasının eski ve yeni sanatçıları Cannes Film Festivali'nde olduğu gibi kırmızı halılar üzerinde yürüyerek Cam Piramit'e geldiler. Vatandaşlar, demir parmaklıklar arkasından sanatçılara tezahürat ve sevgi gösterilerinde bulundu.

Festival Komitesi'nin, davetiyelere, "Gecede koyu renk kıyafet zorunluluğu" notunu düşmesi üzerine, sanatçıların ve davetlilerin daha önceki festivallerin aksine, bu yıl daha şık oldukları görüldü.

Geçtiğimiz yılki festivallerde, bazı sanatçıların kot pantolon ve terlik ile geceye katılmaları eleştiri konusu olmuştu.

5.5 yaşındaki oyunca ödül

En İyi Ses-Efekt Dalı'nda ödüle layık eser bulunmazken, Jüri Özel Ödülü "O da Beni Seviyor" filmiyle Ece Ekşi, "Büyük Adam Küçük Aşk" filmiyle 5,5 yaşındaki Dilan Erçetin ve "Yazgı" filmiyle Serdar Orçin'e verildi.

Diğer ödüller ise şöyle dağıtıldı:

En İyi Laboratuvar Ödülü: "Şarkıcı" filmiyle Fono Film Stüdyoları'na

En İyi Kurgu: "O da Beni Seviyor" Adnan Elial'a,

En İyi Müzik: "Vizontele" filmiyle Kardeş Türküler Grubu'na,

En İyi Erkek Oyuncu: "Büyük Adam Küçük Aşk" filmiyle İsmail Hakkı Şen'e,

En İyi Yardımcı Oyuncu: "Büyük Adam Küçük Aşk" filmiyle Füsun Demirel'e,

En İyi Sanat Yönetmeni: "Yazgı"' filmiyle Bahar Engin'e,

En İyi Görüntü Yönetmeni: "Şarkıcı" filmiyle Ertunç enkay'a,

En İyi Senaryo: "Büyük Adam Küçük Aşk" filmiyle Handan İpekçi'ye,

En İyi 3. Film ve Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: "Yazgı"' filmiyle Canan Akgül'e,

En İyi 2. Film ve Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: "O Da Beni Seviyor" filmiyle Mine Vargı'ya,

En İyi Yönetmen: "Yazgı" filmiyle Zeki Demirkubuz'a verildi.

En İyi Kadın Oyuncu: Bu ödül iki sanatçı arasında paylaştırıldı. "Vizontele" filmiyle Demet Akbağ, "Şarkıcı" filmiyle Yeşim Salkım bu ödüle birlikte uzandı.

En İyi Erkek Oyuncu: Bu ödülü, "Vizontele" filmiyle Altan Erkekli aldı.

Ödüllerini almaya gelmediler

Gecenin en önemli olayı ise, ödül kazanan sanatçıların kapanış gecesine katılmamaları oldu. Festivalde, "Ödülünü almaya gelmeyen sanatçılara ödül verilmeyeceği" kuralı uygulanamadı.

Ödül kazanan sanatçıların çoğunluğunun törende hazır bulunmaması, festival organizatörleri ile sinemaseverlerde hayal kırıklığına yol açtı.

Festivalde beş ödül birden kazanan "Büyük Adam Küçük Aşk" filminin yönetmeni ve tüm kadrosu festival etkinliklerinin tümüne 1 Ekim'den itibaren katılırken, En İyi Yönetmen seçilen ve iki filmiyle festivalde yarışan Zeki Demirkubuz bu yıl Antalya'ya gelmedi.

Demirkubuz'un ödülünü ve Yazgı filminin çeşitli ödüllerini "İtiraf" filminin başrol oyuncusu Başak Köklükaya alırken, Demet Akbağ ve Altan Erkekli'nin ödülleri de yurtdışı turnesinde oldukları için Beşiktaş Kültür Merkezi yöneticisi tarafından alındı.

En İyi Kadın oyuncu ödülünü alan Yeşim Salkım da geceye katılmazken, ödülünü filmde birlikte oynadığı Berhan imşek aldı.

5 ödül birden

"Küçük bir Kürt kızını evlatlık edinen ve inandığı önyargılardan küçük kızla psikolojik mücadelesi sonucunda Kürtçe öğrenecek kadar vazgeçen emekli bir hakimin öyküsü"nün anlatıldığı "Büyük Adam Küçük Aşk" filmi beş ödül alarak festivali damgasını vurdu.

Film, En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerinin yanı sıra filmde rol alan sanatçılar da, En İyi Yardımcı Kadın, En İyi Yardımcı Erkek oyuncu ve Jüri Özel Ödülü'ne sahip oldu.

Festival süresince sinema salonları ile çeşitli mekanlarda gösterilen "Büyük Adam Küçük Aşk", izleyenler ve sinema otoritelerince beğenilmişti.

"Büyük Adam Küçük Aşk", dört ödüle layık görülen "Yazgı", üçer ödül alan "O da Beni Seviyor'', "Şarkıcı" ve "Vizontele"yi de geride bırakmış oldu.

Festivalde, ödül kazan filmlerin yapımcılarına toplam 36 milyar lira para ödülü dağıtıldı.
Yayın tarihi: 06.10.2001
535
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.