Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Altın Palmiye sahibini buldu

Altın Palmiye sahibini buldu

59. Cannes Film Festivali, düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

Ödül gecesinden fotolar sağda

Hong Kong'lu yönetmen Wong Kar-Wai'nin başkanlık yaptığı 9 kişilik jüri, İngiliz yönetmen Ken Loach'ın "The Wind That Shakes the Barley" isimli filmi, Altın Palmiye ödülüne layık gördü.

Jüri, festivaldeki büyük ödülü ise Fransız yönetmen Bruno Dumont'ın "Flanders" isimli filmine verdi. İngiliz yönetmen Andrea Arnold'un "Red Road" isimli filmi, jüri özel ödülüne layık görüldü.

En iyi yönetmen ödülü, "Babel" adlı filmin Meksikalı yönetmeni Alejandro Gonzalez Inarritu'ya verildi. Festivalde, en iyi erkek oyuncu ödüllerini, "Days of Glory" filmindeki performanslarıyla Jamel Debbouze, Samy Naceri, Roschdy Zem, Sami Bouajila, Bernard Blancan alırken, en iyi oyuncu ödülleriniise "Volver" adlı filmdeki rolleriyle Penelope Cruz, Carmen Maura, Lola Duenas, Blanca Portillo, Yohana Cobo, Chus Lampreave aldı.

Jüri, en iyi senaryo ödülünü, "Volver" adlı filmiyle İspanyol Pedro Almodovar'a verirken, altın kamera ödülüne ise "A Fost Sau N-A Fost?" isimli filmdeki performansıyla Romanyalı Corneliu Porumboiu layık görüldü.

Bu arada, Norveçli Bobbie Peers'in çektiği "Sniffer" ise en iyi kısa metrajlı film ödülünü aldı. 59. Cannes Film Festivali, 17 Mayısta "Da Vinci Şifresi" adlı filmin yarışma dışı gösterimiyle başlamıştı. Festivalde, Nuri Bilge Ceylan'ın "İklimler" adlı filmi de Altın Palmiye için yarışan filmler arasında yer alıyordu.
379
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.