Magazin

Altın Lale'yi aşk kapattı

Altın Lale'yi aşk kapattı

Altın Lale'yi aşk temalı iki film, Fransa'dan 'Gilles'in Karısı' ve Japonya'dan 'Café Lumiére' paylaştı.

24. Uluslararası Film Festivali, dün Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen törenle sona erdi. Okan Bayülgen'in sunduğu ve esprileriyle renk kattığı gecede 'Mor ve Ötesi' dört şarkılık film müziklerinden oluşan bir konser verdi.
Açılış töreninde Sophia Loren'i ağırlayan festival, kapanışta da ünlü aktör Harvey Keitel ile İrlandalı yönetmen Neil Jordan'ı konuk etti.

Keitel'e Yaşam Boyu Başarı Ödülü
Törende Harvey Keitel'a Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Neil Jordan'a da Sinema Onur Ödülü verildi. Keitel ve Jordan ödüllerini Vakıf Başkanı Şakir Eczacıbaşı'dan aldı. Jordan ödülünü alırken "Her şey için çok teşekkür ederim. Bu benim için büyük bir onur. Muhtemelen burası benim geldiğim en güzel şehir" dedi.

Ödülünü almaya coşkulu alkışlar arasında gelen Keitel ise kendisinin ve ailesinin Türkiye'de çok sıcak karşılandığı için teşekkür ederek başladığı konuşmasında sarf ettiği "Asıl cesur olan sizlersiniz. Siz kendi hikayelerinizi sinemada anlatma cesareti gösterdiniz. Sizler asıl yıldızlarsınız. Yaşasın sinema" sözleriyle salondan büyük alkış aldı.

Kapanış töreninde Ulusal ve Uluslararası Yarışma'nın sonuçları da açıklandı. Jane Campion'ın başkanlığdaki Uluslararası Yarışma jürisi Altın Lale'yi 'Gilles'in Karısı' ve 'Café Lumiére' filmleri arasında paylaştırdı. Biri Avrupa, diğeri Japonya'dan gelen her iki film de aşk etrafında kurulan bireysel hikâyelere odaklanıyor.

Ulusal Yarışma'da ise ipi 'Anlat İstanbul' göğüsledi. Ulusal Yarışma jürisi 'Anlat İstanbul'u En İyi Film seçti. En İyi Yönetmen ödülünü ise 'Yazı Tura'yla Uğur Yücel aldı. Olgun Şimşek 'Yazı Tura'daki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu, Yelda Reynaud ise 'Anlat İstanbul'daki performansıyla En İyi Oyuncu ödüllerine değer görüldü. Ulusal Yarışma Jürisi 'Meleğin Düşüşü'nün görüntü yönetmeni Eyüp Boz'a Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı. FIBRESCI jürisi ise Uluslararası Yarışma'da 'Masumiyet'i, Ulusal Yarışma'da ise 'Meleğin Düşüşü'nü En İyi Film seçti.

'Meleğin Düşüşü'nün yönetmeni Semih Kaplanoğlu bir sonraki filminde kullanmak üzere Onat Kutlar anısına Efes Filsen tarafından verilen 30 bin dolarlık para ödülünü almaya da hak kazandı. Semih Kaplanoğlu, Uğur Yücel ve 'Anlat İstanbul'un yapımcısı Erol Avcı aldıkları ödüllerin bir sonraki film projeleri için kendilerini şevklendirdiğini belirttiler.

Radikal Halk Ödülü 'Yazı Tura'nın
Seyirci, Radikal Halk Ödülü'ne ise ulusal yarışmada 'Yazı Tura'yı, uluslararası yarışmada ise 'Masumiyet'i değer gördü. İki film, festival boyunca izleyicilerin kullandığı oylarla belirlendi. Radikal Halk Ödülü'nü alan filme oy veren İlker Aksoy 40. Karlovy Vary Film Festivali'ne bir seyahat kazandı. Ödül töreninin ardından Carlos Sorin'in yönettiği 'Bombon Köpek' adlı film gösterildi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.04.2005
622
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.