Magazin

Altın değerindeki tavşanlar

Altın değerindeki tavşanlar

Diyarbakır Angora Tavşanı Üretim Çiftliği'nde 1 tavşan bin dolar, tüylerinin kilosu ise 40 dolara satılıyor.

Diyarbakır'ın Çarıklı Beldesi'nde kurulan Angora Tavşanı Üretim Çiftliği işletmecisi Murat Selçuk, çok sayıda tavşan ırkları içerisinde angora tavşanının bilinen en eski ırklardan ve yününden iplik elde edilen tek tavşan türü olduğunu söyledi.

Angora tavşanının anayurdunun Ankara olduğunu ve 1723 yılında Fransa'ya götürülerek buradan da dünyaya yayıldığını anlatan Selçuk, Türkiye'de nesli tükenen angora tavşanlarının 1996 yılında bir gurbetçi tarafından tekrar Türkiye'ye getirildiğini belirtti.

Selçuk, Türkiye'de yetiştiriciliğinin az olmasına rağmen dünyada yaygın bir şekilde yapılan angora tavşanlarının doğada tüyleri tahrip olduğu için öldüklerini ve çok özel yöntemlerle çiftlikte yetiştirilmeleri gerektiğini anlatarak, çiftlikte daha çok damızlık üretimi yaptıklarını kaydetti.

Türkiye'de angora tavşanlarının daha çok yününün değerlendirildiğini dile getiren Selçuk, şöyle dedi:

"Çiftliğimizde 300 tavşan var. Sürekli üretimini yapıyoruz. Son 9 ayda bin 500 tavşan satıldı. Angora tavşanları çok kıymetli. 1 tavşanı bin dolar, tüylerinin kilosunu ise 40 dolara satıyoruz. Tavşanlarımız altın kadar değerlidir. Angora tavşanlarının tüyleri 40 santimetreye kadar uzayabiliyor. Bir tavşandan 3 ayda 1 kiloluk kaliteli tüy elde ediyoruz. Geliri çok yüksek olduğu için bölgede 20 çiftlik daha kuracağız."

"AKRABA OLANLAR ÇİFTLEŞTİRİLMİYOR"

Selçuk, angora tavşanlarında akraba olanları çiftleştirmediklerini anlatarak, şöyle konuştu:

"Akraba olanları 4 nesle kadar çiftleştirmiyoruz. Çünkü hormon bozukluğu oluyor. Yavrular sakat kalıyor. Kan uyuşmazlığı olduğu için yavruların tüyleri çıkmıyor. Tıpkı insanlarda olduğu gibi angora tavşanlarında akraba evliliği sakıncalı. Çiftlikteki bütün tavşanların numaraları var. Akraba olanları birbirlerine yaklaştırmıyoruz."
Yayın tarihi: 25.05.2002
706
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.