Magazin

Alternatif uygarlık önerisi

Alternatif uygarlık önerisi

ÖDTÜ öğretim üyesi Çetin Göksu, "Anadolu Güneş Uygarlığı" adında yepyeni çevreci bir uygarlık projesi geliştirdi.

ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Göksu, yaşanan çevre kirliliğinin yeni bir uygarlık kurmak için uygun ortam hazırladığına dikkati çekerek, 21. yüzyılda dünyanın da gereksinim duyduğu bu uygarlığı Türkiye'nin kurabileceğini iddia etti.

Doç. Dr. Göksu, "Anadolu Güneş Uygarlığı" adını verdiği bu yeni uygarlığın kurulabilmesi için güneş teknolojileri ve mimarisinin kullanılarak, güneş kentler ve eko-köyler kurulmasını önerdi.

Türkiye'de metrekareye düşen güneş enerjisi miktarının, ortalama bin 500 kilovatsaat olduğunu belirten Doç. Dr. Göksu, Türkiye'de birim alana gelen yıllık güneş enerjisi miktarının, Avrupa ortalamasının yaklaşık iki katı olduğunu kaydetti.

Göksu, "Güneş kuşağında bulunan Türkiye'de güneşlenme süresi yaklaşık 2 bin 609 saattir. Türkiye'de birim alana günde ortalama 3.66 kilovatsaat enerji düşüyor" diye konuştu.

Batı uygarlığının dayandığı düşünce sistemlerinin dünyadaki yaşamı yok eden bir süreci başlattığını savunan Doç. Dr. Göksu, insan ve doğanın kurtuluşunun, "doğa dostu" yeni bir düşünce sistemi olan "Güneş bilincinin" geliştirilmesiyle mümkün olacağını söyledi.

Kolay, temiz ve yaygın güneş teknolojilerinin geliştirilmesi ve uygulanması ile güneş uygarlığına ulaşılabileceğini belirten Göksu, bu teknolojinin güneş mekanları, ısı pompası, güneş pilleri, güneş santralları, güneş fırınları, ocakları ve semaveri, kış bahçesi ve solaryum, enerji üreten ev gibi projeleri içerdiğini söyledi.
Yayın tarihi: 14.01.2001
366
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.