Magazin

Alternatif 'Nobel'ler sahiplerini buldu

Alternatif 'Nobel'ler sahiplerini buldu

Alternatif Nobel olarak bilinen 'Doğru Yaşam Ödülleri', İsveç parlamentosunda düzenlenen törenle dağıtıldı.

Her yıl "yararlı işler yapan, ancak tutucu Nobel komitesi tarafından görmezlikten gelinen" kişi ve kuruluşlara verilen ve bu yönüyle "Alternatif Nobel" olarak adlandırılan 'Doğru Yaşam Ödülleri' sahiplerini buldu.

Bianca Jagger da ödül aldı
Bu yılın ödülünü alanlar arasında insan haklarını geliştirme ve sosyal adaletle ilgili çalışmaları nedeniyle Nikaragualı Bianca Jagger da yer aldı. Rolling Stones'un solisti Mick Jagger ile yaptığı 8 yıllık evlilikle ünlenen Bianca Jagger ödülünü, Rus insan hakları örgütü "Memorial", Hindistan vatandaşları sosyal reformcu Swami Agnivesh, akademisyen Asghar Ali ve Arjantinli çevreci Raul Montenegro ile paylaştı.

Montenegro, yerli halk ile doğal kaynakları koruma üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle, Agnivesh ve Ali ise Hindistan ve Güney Asya ülkeleri arasındaki hoşgörü ve anlayışın gelişmesine yardımcı oldukları için ödüle layık görüldü.

2 milyon İsveç kronu değerindeki "Doğru Yaşam Tarzı" ödülü, İsveç kökenli Alman koleksiyoncu Jakop von Uexkull tarafından kuruldu.
Yayın tarihi: 10.12.2004
394
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.