Magazin

Altay Prensesi öfkeli!

Altay Prensesi öfkeli!

10 yıldan beri Sibirya'yı sarsan depremlerden 'huzuru kaçmış bir ruhu' sorumlu tutan şamanlar, 2500 yıllık bir mumyanın yeniden mezarına konmasını istiyor.

Haftada iki-üç kez büyüklüğü Richter ölçeğiyle 4'e varan depremlerle sarsılan Altaylılar, bilim adamlarına öfkeli... Sibirya'nın Altaylar bölgesinde şamanlar, depremlerin dinmesi için 2500 yıllık bir mumyanın alındığı yere, yani mezarına konması gerektiğini söylüyor.

Arkeologlarla şamanları karşı karşıya getiren mumya, 1993 yılında, bugünkü Çin'le Moğolistan sınırında, Altayların Ukok Yaylası'nda bulundu. 'Her şeyin bittiği yer' anlamına gelen yaylada, yüzyıllar sonra yapılan başka bir mezarın altında kaldığı için yağmalanmaktan kurtulan mezar, bilim dünyasında heyecan yarattı. Kalıntıların 2500 yıl önce burada ölen soylu bir kadına ait olduğu anlaşıldı. 25 yaşındayken doğal nedenlerle öldüğü sanılan kadın, kendisi için kurban edilen altı at, yiyecek ve çok sayıda eşyayla birlikte gömülmüştü. DNA testleri, omzundaki dövmeleri hâlâ görülebilen kadının Asya değil, Avrupa orijinli olduğunu gösterdi. 'Altay Prensesi' adı verilen mumya, Novasibirsk Etnografya Müzesi'ne götürüldü.

1800 kişi evsiz kaldı
Altayların o tarihten beri sürekli depremlerle sarsıldığını söyleyen şamanlar, prensesin ruhu huzura ermedikçe, depremlerin bitmeyeceğini söylüyor. Şaman inancının güçlü olduğu Altaylar, aktif fay hatlarının üzerinde olduğu için sık sık depremle sarsılıyor. En son geçen yıl bu bölgede olan bir deprem 1800 kişiyi evsiz bıraktı. Şaman inancına göre yeryüzünde hayır da şer de ancak şamanların iletişim kurabildiği 'ruh'lardan kaynaklanıyor.

Mumya üzerindeki incelemelerin hâlâ sürdüğünü söyleyen arkeologlarsa, mumyanın tekrar gömülmesinin söz konusu olmadığını, ama titiz önlemler alınırsa, mumyanın Altayların başkentinde sergilenebileceğini söylüyor. Gorno-Altay Etnografya Müzesi'nin müdürü Rima Yerkinova ise "Müzede mumya için camdan bir tabut yaptıracağız" diyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.04.2004
506
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.