Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Almanlara muzır gelen Türk

Almanlara muzır gelen Türk

Canan Şenol'un Barbie ve Action Man oyuncaklarla hazırladığı video çalışmalarından oluşan sergi, Alman polisince sansüre uğradı.

Künstlerhaus Shloss Balmoral'de burslu olarak çalışmalarını sürdüren Canan Şenol'un 'Bir Varmış Bir Yokmuş' (Es war einmal) adlı, Barbie ve Action Man oyuncaklarını kullanarak hazırladığı fotoğraf/video çalışmalarından oluşan sergisi, Alman polisi tarafından sansüre uğradı.

20 Eylül akşamı evinden polislerce alınan Şenol sergi mekânına polis arabasıyla götürüldü. Şenol'un sergisi, bir çalışmasının üzerinin tamamen, diğerlerinin ise çıplak Barbie bebeklerinin yer aldığı tüm fotoğrafların örtülmesi şartıyla polislerin nezaretinde sansür edildi. Şenol'un 'örtülen' 'Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum' adlı yapıtında bir babanın kızına cinsel istismarda bulunması ve bu durumu gözetleyen erkek kardeşin aynı istismarı küçük kıza uygulamasının hikâyesi konu ediliyor.

Tüm duvarları camdan olan sergi mekânının pembe boyayla kapatıp sadece gözetleme delikleri açan Şenol yapıtlarının ancak bu gözetleme delikleri aracılığıyla görünebilmesini sağlamıştı. Polis müdahalesi sonucunda 'Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum'daki tüm gözetleme delikleri, diğer çalışmalardaysa yalnızca çıplak görünen fotoğraflar ve videodaki bir bölümün üzerine de 'sansür' yazılarak Şenol tarafından polis nezaretinde kapatıldı.

Bu sansürden sorumlu kurumları kınayan ve hukuksal mücadele vereceğini söyleyen Şenol, "Devlet, toplum, din gibi iktidar odakları bireylerin kendi bedenleri üzerinde hak sahibi olmalarını engeller. Onlar bu sistem içinde sadece birer oyuncaktır. Polisin kapıma gelip işlerimi sansür etmesi bu düşüncelerimi haklı çıkardı" dedi.
(Radikal)
617
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.