Magazin

Almanlar'a çocuk demeyin

Almanlar'a çocuk demeyin

Almanya'da bekâr ve çocuksuz hayat modası yayılıyor. İlişkilerin yüzde 83'ü düzensiz. Anne olma çağındaki kadınların yüzde 40'ı çocuksuz.

Almanlar çocuk yapmayı bıraktı. Ülkedeki politikacı ve ekonomistlerin endişelerine rağmen çocuksuz bir hayat sürmek isteyen çiftlerin sayısı giderek artıyor.

Almanya'da 20-39 yaşlarındaki erkeklerin yüzde 26'sı ve kadınların yüzde 15'i bir aile kurmak istemiyor. 1992 yılında bu oran erkeklerde yüzde 12, kadınlarda yüzde 10'du. Diğer Avrupa ülkelerinde kadınlar en az iki çocuk isterken Almanya'da bu oran ortalama 1.7. Üniversite eğitimi alıp çocuk sahibi olma yaşına gelmiş kadınların yüzde 40'ı çocuksuz.

Fransa'da hükümet raporuna göre Fransız nüfusunun 2050'de 60.2 milyondan 75 milyona çıkması bekleniyor. Alman nüfusu ise 2050'de 82 milyondan 70.8 milyona düşecek.

'Acımasız' damgası, cabası!
Ülkede çocuk sahibi olup da çalışan kadınların şikâyeti ise, 'Rabenmutter', yani kişisel amaçları uğruna çocuğunu bakım evlerine bırakan 'acımasız anne' olarak damgalanmaları. Ülkede okulların genellikle öğleden sonra kapanması, iş ve çocuk dengesini zorlaştırıyor.
Ayrıca ülkede okuma yaşı da diğer Avrupa ülkelerine göre biraz daha ileri. Almanya'da eğitim genellikle 30'lu yaşlara kadar sürüyor.

Çocuk sahibi olmayanların yüzde 60'ı gelecek kaygılarını, yüzde 29'u ekonomik güçlükleri, yüzde 39'u kariyerini sebep olarak gösteriyor. Ancak çocuk yapmamanın başlıca nedeni, Almanların yüzde 83'lük bir oranla düzenli bir ilişkiye sahip olamaması.
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.05.2005
290
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.