Magazin

Alkolizmin varoluş nedeni

Alkolizmin varoluş nedeni

Finlandiyalı bilim adamlarının araştırmasına göre alkol, ömrü uzatıyor. Araştırmadan bir sonuç daha çıktı: Alkolizm, 'faydası' nedeniyle evrimleşme sürecinde yok olmadı!

Alkol tutkusu ömrü uzatıyor! Finli bilim adamları David Sinclair, Petri Hyytia ve meslektaşları alkol sevecek biçimde genleriyle oynanmış ve alkol sevmeyecek şekilde yetiştirilmiş iki fare grubunu karşılaştırdı. Araştırmadan şaşırtıcı bir sonuç çıktı: Alkol seven fareler, 'yeşilaycı' farelere göre daha sağlıklı ve daha uzun bir ömür sürdü.

Farelerde olduğu gibi insanlarda da alkolizme yatkınlığın büyük ölçüde genetik olduğunu bilen bilim adamları uzun süredir, nasıl olup da evrimleşme süreci boyunca bu zararlı yatkınlığın yok olmadığı üzerinde çalışıyordu. Finlilerin araştırmasından çıkan sonuç bu sorunun da cevabını barındırıyor. Uzmanlar, alkol tüketiminin zararlı olduğu kadar yararlı olduğu, bu nedenle evrimleşme sürecinde bu genetik özelliğin yok olmadığı görüşünde.

İnsanlarda farklı tepki
Alkol seven farelerin neden daha uzun yaşadıklarını henüz kesin bilmediklerini belirten Finlandiyalı uzmanlar, araştırmadan çıkan sonuçların insanlar için bütünüyle doğru olduğunu söylemek için daha ayrıntılı araştırmalar gerektiğine dikkat çekti. Son araştırmaya göre alkol fareler ve insan bedeninde farklı tepkilere yol açıyor; fareler yüksek oranda alkol alsalar bile zarar görmüyor. Araştırma, 'Alcoholism: Clinical&Experimental Research' dergisinin son sayısında yayımlandı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.01.2004
345
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.