Magazin

Alkol tahribatına karşı enginar

Alkol tahribatına karşı enginar

Uzmanlar turp, kırmızı soğan, sumak, kuşburnu, ve enginarın sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini belirterek, vücut için gerekli emzinlerin bu beş besinde yoğun bulunduğunu söyledi.

Konya Numune Hastanesi'nde görevli Dr. Feridun Karakurt, turpun tümör ve kistlere, kırmızı soğan nikotine, sumağın toksinlere, kuşburnunun kansere, enginarın ise alkol tahribatına uğramış karaciğerin yenilenmesinde etkili olduğunu söyledi. Dr. Karakurt, bu besinlerin yararlarını ise şöyle sıraladı:

Turp: Tümörlerin ve kistlerin çözülmesinde etkilidir. Kırmızı fındık turp, vücuttaki amino asit birikintilerinin çözülmesini sağlayan emzinler yönünden zengindir. Kurmızı Adana turpu da yanlış beslenme ve hareketsizlikten dolayı vucutta meydana gelen kireçlenmeyi önler.
Enginar: Karaciğerin en değerle gıdasıdır. İçinde bulunan B vitamini hücre yenilenmesinde etkilidir. Alkol tahribatına uğramış karaciğerin yenilenmesini sağlar.
Kırmızı soğan: İnsan bünyesinde özellikle sigara içenlerde biriken nikotinin çözülmesinde etkilidir. Kırmızı soğan, kanda yükselmiş olan lipid miktarını düşürür. Safrayı incelterek, karaciğerin rahat çalışmasını sağlar.
Sumak: Toksin temizleyici olarak bilinir. İçerdiği bol miktarda C vitamini nedeniyle kanda bakterilerin salgıladığı toksin maddeleri temizler. Aynı zamanda grip ve ishali önler. Gıda zehirlenmelerinde kullanılacak en ideal bitkidir.
Kuşburnu: Güçlü vitamin deposudur. İçinde bol miktarda C vitamini bulunur. Dolayısıyla vücut direncini yükseltir. Romatizmaya karşı etkilidir. Kanı inceltip toksinlerini çözer, kan devir daimini hızlandırır. Pankreası uyarıp daha fazla insulin salgılanmasına sebep olarak şeker hastalığının tedavisinde etkilidir. Ayrıca kansere sebep olan toksit maddeleri vücuttan temizlediği için bu hastalığa sebep olan gelişmeleri engeller.
(DHA)
Yayın tarihi: 24.03.2003
517
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.