Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Alkol koku alma duyusunu zayıflatıyor

Alkol koku alma duyusunu zayıflatıyor

Avusturyalı bilim adamları, alkolün koku alma duyusunu zayıflattığını saptadı. Daha önce 1970´li yıllarda yapılan bir araştırma, alkolün ağır zihin hastalığı olarak bilinen Karsakoff sendromu olanlarda, koku alma duyusunu zayıflattığını ortaya koymuştu.

Alkolism Clinical & Experimental Research adlı dergide yayımlanan yeni araştırma raporunda ise alkolün Karsakoff sendromu bulunmayan tüketicilerde de koku alma duyusunu zayıflattığı yer aldı. Ağır alkol tüketicileri ile alkolü uzun zamandır kullananlarda, kokuya karşı hassasiyetin azaldığı kaydedildi. Uzmanlar, koku alma duyusu kaybının beyinde değişim gösteren sinir sistemi patolojisiyle ilgisi bulunduğunu düşünüyor.

Karsakoff sendromu bulunmayan 30 alkol tüketicisi ile 30 sağlıklı denek üzerinde araştırma yapan uzmanlar, koku alma duyusu kaybının, zihin bulanıklığı ve bunama işareti bulunmayan alkoliklerde de meydana gelebildiğini belirledi. Ağır alkol tüketicilerinin yüzde 57´sinde koku alma duyusunun zayıfladığı kaydedildi.

Alkoliklerdeki koku alma duyusu kaybının yaş ve cinsiyetle ilgisi bulunmadığı ve alkolü uzun süre kullandıktan sonra bırakanlarda bile bu sorunun devam edebildiği belirlendi.

Innsbruck Üniversitesi´nde yapılan araştırmayı yorumlayan Alman bilim adamları, koku alma duyusu kaybına uğrayan alkoliklerin, gaz sızıntısı, yangın kokusu, toksin gibi kokuları alamadığını, bunun da insan emniyetini tehlikeye atabildiğini, ayrıca yedikleri yemeklerden normal koku alma duyusuna sahip insanlar gibi lezzet alamadığını belirtti.
(AA)
404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.