Magazin

Alkol almadan maça gitmiyoruz

Alkol almadan maça gitmiyoruz

Futbol taraftarları arasında yapılan bir araştırmaya göre, maça gitmeden önce alkol alımları korkunç rakamlara ulaşıyor.

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu öğretim üyeleri Yrd.Doç.Dr.Ziya Koruç, Yrd.Doç.Dr.Perican Bayar ve Feyzullah Arslan'ın "Türkiye'de Futbol Fanatikleri; Sosyal Kimlik ve Şiddet" adlı araştırmasında konuyla ilgili bazı sayısal bulgulara ulaşıldı.

Alkol alışkanlık haline gelmiş
Emniyet Genel Müdürlüğü'nce, futbol sahalarına girişleri yasaklanmış 896 futbol taraftarı üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu taraftarların yarısından çoğu, maç izlemeden önce alkol alıyor. İstanbul'da futbol taraftarlarının yüzde 73.4'ünün maç izlemeden önce alkol aldığı ortaya çıktı. Bu oran İzmir'de yüzde 70.32 iken Ankara'da yüzde 59.61'e düşüyor.

Rakip önemli değil!
Bir başka bulgu ise, İstanbullu taraftarların yüzde 78.16'sının, İzmirli taraftarların yüzde 84.66'sının ve Ankaralı taraftarların yüzde 77.18'inin karşı takımın taraftarlarına önem vermiyor olması.

"Takımıma laf söyletmem"
"Takımım aleyhine söz söylenmesine dayanamam" diyenlerin yüzdesi, İstanbul'da 94.48, İzmir'de 91.63 ve Ankara'da ise 89.32'yi buluyor.

Tribün liderleri
Araştırma sonuçlarına göre elde edilen değişik bir istatistiğe göre İstanbul'daki taraftarların yüzde 98.75'inin bir tribün lideri var. Bu oran İzmir'de de yüzde 98.75 iken Ankara'da yüzde 100'lük bir oranla karşılaşıldı.

Biletler kulüpten
Öte yandan bu taraftarların genel olarak yüzde 40.04'ünün sahaya giriş ücretlerinin kulüpler tarafından karşılandığı ortaya çıktı. İstanbul'da bu oranın yüzde 31.76, İzmir'de 52.96 ve Ankara'da yüzde 39.81 olduğu ifade edildi. Bu taraftarların genel olarak yüzde 82.03'ü, takımlarına ait dernek ya da kulüplerde zaman geçirdiklerini ifade ederken, "bundan başka işim yok" diyenlerin oranı en çok İstanbul'da olmak üzere, genel olarak yüzde 6.58.
Yayın tarihi: 17.09.2004
441
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.