Magazin

Alışveriş merakı çocuklara da sıçradı

Alışveriş merakı çocuklara da sıçradı

İngiltere'de Ulusal Tüketiciler Birliği'nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre, 10 yaşındaki çocuklar bile alışveriş hastalığına yakalanmış durumda.

Araştırmaya göre çocukların alışverişe meyillerinin en büyük sebebi ise reklamlar ve akranlarının etkisi. Bu faktörler, çocukları 10 yaşından itibaren alışverişten zevk almaya sevk ediyor.

Ergenlikte çoğalıyor
Alışveriş aşkı, ergenlik dönemi boyunca artarak büyüyor, genç kadınlarda ise artık son derece yaygın. 10 - 19 yaşları arasındaki kızların yüzde 94'ü ise alışverişe çıkmanın bir tutku olduğunu itiraf ediyor.

Cazibeye kapılıyorlar
Ulusal Tüketiciler Birliği'nin başkan yardımcısı Philip Cullum konuyla ilgili şu yorumda bulunuyor: "10 yaşına gelenler çoktan ünlü markaların cazibesine kapılmış oluyorlar ya da mutlaka alınması gereken şeyler listeleri var."

Cullum'a göre pek çok genç, büyüklerinin yaptığı alışverişi gereksiz görüyor, ancak iş kendilerine geldiğinde, alışveriş yapma arzularına engel olamıyorlar.

Anket, 10 ile 19 yaşları arasında bin gence uygulandı.
Yayın tarihi: 26.11.2004
413
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.