Magazin

Alerji aileden geçiyor

Alerji aileden geçiyor

Uzmanlar, alerjinin anne-babadan geçen genetik bir hastalık olduğunu, bazı durumlarda alerji krizinin ölüme kadar varan sonuçlar doğurabileceğini belirtiyor.

Adana'da başlayan 10. Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Kongresinde konferans veren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları İmmünoloji ve Alerji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aytül Sin, alerjik reaksiyonlar konusunda bilgi verdi.

Alerjinin, egzama, rinit, göz nezlesi, arı sokması, nezle, aksırma, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösterdiğini söyleyen Doç. Dr. Sin, bunun anne-babadan geçme oranının birinde varsa yüzde 30, her ikisinde varsa yüzde 60 olduğunu söyledi.

Genellikle gıda alerjisi ile başlayıp astıma kadar varan bir seyir izleyen alerjinin gelişmesinde çevre faktörünün önem taşıdığını ifade eden Sin, "Tüm alerjik reaksiyonların ortak bir yanı vardır. Temelinde ise genetik özellikler kendini göstermektedir" dedi.

Alerjik hastalıkların tanısında öykü ve klinik bulguların önemini anlatan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Alerji-İmmünoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seval Güneşer Kendirli ise bu rahatsızlığın toplumda önem taşıdığını ve nüfusun yüzde 10 - 25'inde rastlanıldığını ifade etti.

ÖLÜME GÖTÜREN KRİZ
Kendirli, "Alerji daha çok alt ve üst solunum yollarını tutar. En ciddisi de ani ataklarla kişiyi ölüme götüren anoflaksidir (alerji krizi). Bu nedenle hastalığa doğru tanı konulup, alerjiye neden olan her türlü eşya, gıda ve çevreden uzak durulması gerekir" dedi.

Kongre Düzenleme Kurul Başkanlığı'nı da yürüten Prof. Dr. Kendirli, 27 Eylül'e kadar sürecek toplantılar zincirinde doktor ve hemşirelerin alerji ve astımla ilgili konularda konferans, panel ve kurslara katılacağını söyledi.
Yayın tarihi: 24.09.2002
435
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.