Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aldatmaya neden çok

Aldatmaya neden çok

Bahar veya etkileyici bir parfüm kokusu aldatmaya yetiyor. Erkekler cinsel, kadınlar duygusal aldatmayı tehlikeli buluyor. Tutucu çevre aldatma nedeni.

Romanlara, filmlere, dizilere konu olan aldatma, kadın-erkek ilişkisinin başlangıcı kadar eski. Aldatmayı işleyen filmlerin, kitapların büyük ilgi görmesi, konunun hayatın ne kadar içinde olduğunun da göstergesi. Özellikle son dönemde AB ile krize neden olan 'zina' konusuyla bir kez daha gündeme gelen aldatmayla ilgili bir araştırmadan, bahar mevsimi, parfüm kokusu gibi nedenlerin bile baştan çıkmayı ve aldatmayı beraberinde getirdiği görüldü.

Başkent Üniversitesi'nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Eleştirel-Yaratıcı Düşünme ve Davranış Araştırmaları Laboratuvarı'nda görevli araştırma görevlisi Zuhal Yeniçeri ve Dr. Doğan Kökdemir, internetteki www.itiraf.com adresinden 738 itirafı inceledi ve 404 üniversite öğrencisine 100 soruluk anket uyguluyarak, 'Duygusal ve Cinsel Aldatmanın Yapısı' başlıklı bir araştırma hazırladı. Araştırma sonucunda ilginç veriler ortaya çıktı.

Kıstaslar zıt
Aldatmayı hem hem erkek 'ihanet' olarak değerlendirirken, nedenleri arasında suçlama faktörü ön plana çıktı. İtiraflara bakıldığında, özellikle kadınlar, işlerine daha çok vakit ayırdıkları veya annelerine laf söyletmedikleri gerekçesiyle eş ya da sevgililerini aldattıklarını belirtiyor. İlişkide beklenilen paylaşımın olmaması, güven duyulmaması, birlikte gelecek görülmemesi gibi nedenler, aldatmanın önemli nedenleri olarak sıralanıyor.

Daha önce yapılan pek çok araştırma, erkeklerin cinsel olarak aldatılmayı tehlikeli bulduklarını, çünkü bir kadının ancak gerçekten sevdiği kişiyle cinsel birliktelik yaşayacağını düşündüklerini gösteriyor. Bu da kadın ve erkeğin aldatmaya bakışındaki farkı ortaya koyuyor. Çünkü kadınlar, duygusal olarak aldatılmayı daha tehlikeli buluyor. Zira kadınlara göre, bir erkeğin bir kadınla cinsel ilişkiye girmesi için onu sevmesi gerekmiyor.

Kadınlara göre erkeklerin başka kadınlarla cinsel birliktelik yaşaması zaten çok beklenen ve alışıldık bir durum. Ancak bir erkek başka bir kadınla duygusal beraberlik yaşıyorsa bu, ilişki için çok tehlikeli ve asıl aldatma da budur...

'Beni baştan çıkardı'
Araştırmada, sosyal yapının da katılımcılarca aldatma nedeni olarak görüldüğü ortaya çıktı. Tutucu bir çevrede yetişmiş olmak, erken evlilik, ergenlikte sayıca az kadın-erkekle birlikte olmak, görücü usulü evlilik de, aldatma nedeni olabiliyor. Kadınlar, sosyal yapıdan kaynaklanan aldatma nedenlerine erkeklere kıyasla daha fazla atıfta bulunuyor. Erkeklerin, aldatmanın nedenlerine ilişkin derecelendirmelerine bakıldığında ise, çok farklı boyutlar öne plana çıkıyor.


'Diğer erkeğe-kadına hayır diyememek', 'Karşı tarafın isteği olarak gelişti' gibi maddelerin yer aldığı baştan çıkmaya, erkekler daha fazla neden yüklüyor. Başka bir deyişle kadınlara oranla erkekler, aldatma nedeni olarak 'baştan çıkma'nın daha önemli olduğuna inanıyor.

Ayrıca, eğer aldatan erkek ise, baştan çıkmak daha tehlikeli. Kadınlar kendilerinin bu nedenle aldatmayacaklarını söylerken, erkekler her iki cinsin de bu nedenle aldatabileceğini düşünüyor. İnsanlar, hissedilen bir parfüm kokusu ya da bahar mevsimi nedeniyle bile baştan çıkabileceklerini ve ellerinde olmadan eş veya sevgililerini aldatabileceklerini, yine okunan itiraflarda dile getirmiş.

'Mecburen' de oluyor
Sevgililerinin evlenmeden cinsel ilişki yaşamak istememesi nedeniyle bazı erkekler, mecburen başka kadınlarla cinsel birliktelik yaşadığını öne sürüyor. Hatta kadınlar, evli olmamaları nedeniyle sevgililerinin cinsel ihtiyacını karşılayamayacakları için, başka kadınlarla cinsel ilişkiye girmelerini doğal karşılıyor. Ayrıca kadınlar erkeklerin cinsellik nedeniyle daha çok aldattığını ileri sürerken, erkekler her iki cinsin de bu nedenle eşlerini ya da sevgililerini aldattığını iddia ediyor. Özellikle de aldatan kişi erkek olduğunda, cinsellik boyutu daha çok ön plana çıkıyor.

Kadınlar intikam için
Aldatmayla birlikte intikam olgusu da ortaya çıkıyor. Araştırma sonucundan çıkan çarpıcı bir bulgu da, işin intikam boyutunu daha çok kadınlar tercih ediyor. Birlikte olduğu erkek-kadın hak ettiği için, partnerini cezalandırmak için, birlikte olduğu kişiye kızgınlık duyduğu için ya da sadece inat olsun diye insanların aldatabildiği gibi olası nedenlerden oluşan bu boyut, özellikle erkeklerce 'kadınların aldatmasına' neden gösteriliyor. Tüm bu faktörlerin yanı sıra heyecan, yenilik, eğlence arayışı, rutinden sıkılma gibi nedenlerin de aldatmaya yol açabileceği belirtiliyor.
(Radikal)
611
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.