Magazin

Albüm yapmak çocuk doğurmak gibi

Albüm yapmak çocuk doğurmak gibi

Christina Aguilera'nın üçüncü albümü 'Back To Basics,' dün dünyayla aynı tarihte Türkiye'de de çıktı. Şarkıcı, Sony BMG etiketiyle çıkacak olan albümünün üretim sürecini çocuk doğurmaya benzetiyor.

Christina'nın fotoları sağda

Christina Aguilera'nın, şu sıralar radyo istasyonlarını ele geçiren 'Ain't No Other Man' parçasının da içinde olduğu çift CD'lik 'Back to Basics' albümü dünyayla aynı tarihte Türkiye'de de yayımlandı.

Aguilera'nın dün çıkacak albümü Sony BMG etiketi taşıyor. Şarkıcı 22 parçadan oluşan yeni albümü için 18 aydır çalıştığını belirtiyor ve yeni bir albüm üretmeyi çocuk doğurmaya benzetiyor.

2002 tarihli 'Stripped' albümünün ardından gelecek olan bu yeni albümün eski tarz caz, pop ve R&B'nin modernize edilmiş hali olduğunu belirten Aguilera, Los Angeles'taki stüdyoda DJ Premier ve Mark Ronson'la çalışmış. İkilinin haricinde Aguilera'nın yeni albümünde, daha önce de beraber çalıştığı 4 Non Blondes grubundan Linda Perry yer alıyor.

Bugüne kadar 25 milyon üzerinde albüm satan, dört adet bir numara hit çıkaran, üç Grammy kazanan, iki albümü ilk beşe giren ve Herbie Hancock, Andre Bocelli ve Puff Daddy gibi dünya starlarıyla ortak çalışmalar yapan Aguilera, yeni albümünde birbirinden iddialı şarkılara yer vermeye çalıştığını söylüyor.

Annesi ev hanımı
Yeni albümün yayımlanmasını bekliyoruz tabii ama şimdi biraz da Christina Aguilera'nın özgeçmişine bir göz atalım, bakalım neymiş! Babası Ekvador asıllı bir ordu üyesi, annesi İrlanda asıllı müziğe yetenekli olan bir ev kadını.

Annesi 16 yaşındayken Gençler Senfoni Orkestrası'nda keman çalmış. Oldukça sert bir babanın etkisinde geçen çocukluğu, annesinin kendini müziğe teşvik etmesiyle renklenmiş. Genel olarak mutsuz geçen aile yaşamı, anne babasının ayrılmasıyla daha da zorlu bir hal almış. Fazla zaman geçmeden Christina okulda da sesiyle ön plana çıkmış ve Pitsburgh'deki milli marş törenlerinin aranan ismi haline gelmiş.

Aguilera'nın ilk şöhret olma girişimi ve başarısızlığı ise dokuz yaşına denk geliyor. Şarkıcı katıldığı 'Star Search' adlı bir TV pogramında büyük hüsrana uğramış. Ancak bu yenilgi Aguilera'yı amacından vazgeçirmemiş; yaşı ilerledikçe müzik zevkini de geliştirerek Etta James, Billie Hoiday ve Barbra Streisand gibi yıldızlardan etkilenmeye başlamış.

Aguilera 10 yaşında Walt Disney'in bir kuruluşu olan 'New Mickey Mouse Club'ın seçmelerine katılıyor. İki sene sonra da boşalan bir yeri doldurmak üzere düzenlenen yeni bir seçmeye katılması için kulübe çağrılıyor ve bu kez kazanıyor. Ve kendini aynı kulübün üyeleri Britney Spears, Justin Timberlake, JC Chazes (NSY NC üyesi) ve Keri Russell'la birlikte şarkı söyleyip dans ederken buluyor.

Bu klüpte Aguilera ünlü menajer Steve Kurtz'un dikkatini çekiyor. Kurtz şarkıcının demosunu RCA plak şirketinin yöneticisi Ron Fair'e gönderiyor ve 15 yaşındaki şarkıcıdan etkilenen Ron Fair, hemen bir kontrat yapmak istediğini söylüyor. Tam bu noktada, Christina Aguilera'nın kariyerinin gerçek başlangıcı sayılabilecek olay oluyor: Ron Fair'e Walt Disney filmi 'Mulan'ın soundtrack'indeki 'Reflection' adlı şarkıyı seslendirecek genç birine ihtiyaç olduğu haberi gelince Aguilera, hemen seçmeler için Los Angeles'a gidiyor ve kazanıyor.

Filme 1998 yılında en iyi orijinal film müziği Altın Küre adaylığı da geliyor. Daha sonrasında ise Christina Aguilera ilk solo albümü üzerine çalışmaya başlıyor. İşte şimdiyse şarkıcı üçüncü albümüyle randevuya hazırlanıyor. Bütün bu detaylı bilgiler albümü sabırsızlıkla bekleyen pop müzik dinleyicisine...
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.08.2006
433
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.