Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Alamancı" geri dönüyor

"Alamancı" geri dönüyor

Almanya'da yaşanan işsizlik, ülkede gelecek görmeyen genç nesil Türklerin Türkiye'ye dönmesine neden oluyor.

Der Spiegel dergisi, "Almancı'nın Dönüşü" başlığıyla verdiği haberde, iyi eğitim gören yeni nesil Türklerin, işsizliğin gün geçtikçe arttığı Almanya'da bir gelecek göremedikleri için Türkiye'ye dönmek istediklerini yazdı. Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin (TAM) bir araştırmasını kaynak gösteren dergi, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yaşayan 18 ila 29 yaşındaki gençlerin yüzde 24'ünün Türkiye'ye dönmek istediği ifade etti. Haberde, 2002'de Türkiye'ye dönen 37 bin Türk'ten 7 bininin 18 ile 25 yaşlarında olduğuna işaret edildi ve göç eden Türklerin yaş ortalamasının çok düştüğü kaydedildi. Dergi, 2003'te de 18 - 25 yaş arasındaki 10 bin gencin Türkiye'ye döneceğinin tahmin edildiğini yazdı.

Almanya'daki Türkler arasında işsizlik oranının yüzde 24 civarında olduğuna dikkat çeken haberde dönen gençlerin kültür farklılığından dolayı Türkiye'de de zorluk çektiğine işaret etti...
Bazı "Alamancı"ların Türkiye'de kendilerini yabancı gibi hissettikleri kaydedildi.
340
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.