Magazin

Alabalıklar da küresel ısınma kurbanı

Alabalıklar da küresel ısınma kurbanı

Sera etkisi nedeniyle oluşan küresel ısınmadan en çok etkilenen türlerin başında soğuk su balığı olan Alabalık geliyor.

Çevre Koruma ve Araştırma Vakfı'nın yayın organı Ekoloji Çevre Magazin Dergisi'nde, Orman Yüksek Mühendisi İrfan Uysal'ın küresel ısınmanın soğuk su balıkları üzerindeki konusunda yaptığı araştırmaya yer verildi.

Uysal'ın araştırmasına göre, küresel ısınma buzullardaki erimeler, yağış rejimindeki düzensizlikler ve deniz seviyesindeki yükselmelerle kendini gösteriyor. Soğuk sularda yaşamlarını devam ettiren balık türleri de küresel ısınmadan en fazla etkilenecek olan türler arasında geliyor.

Türkiye sularında doğal olarak bulunan Alabalık türleri özellikle dağlık bölgelerde soğuk su kaynaklarında ürüyor. Küresel ısınmayla ortaya çıkan yağış rejimindeki düzensizlikler ve orman yangınları gibi olumsuz etkiler özellikle soğuk su balıklarının üreme ve ve gelişme ortamlarını tehdit ediyor.

Toprak yüzeyine yakın sıcaklığın 0.5 derece artmasıyla, çok özel çevre şartları isteyen bu balıkların üreme ortamları olumsuz etkileniyor. Yerkürenin sıcaklığının ise geçen yüzyıla göre 0.6 derece arttığı belirtilirken 2030 yılı civarında ise 1.2 derecelik artış bekleniyor.

Ayrıca soğuk su balıklarının üreme ve yaşama yerini genellikle orman içi sular oluşturuyor. Türkiye'deki her üç Alabalık işletmesinden bir tanesi orman içi sularda kurulu bulunuyor. Orman içi sular, bu işletmeler ve doğal olarak yaşayan soğuk su balık türleri için hayati önem taşıyor.

Küresel ısınmadan kaynaklanan iklim değişiklikleri özellikle sel taşkınları, kuraklık ve orman yangınları bu suları tehdit ediyor. Kuraklık ve sel taşkınları türlerin ve popülasyonların üzerinde olumsuz etki yapıyor.
(ANKA)
Yayın tarihi: 29.11.2002
547
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.