Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

AKUT'çu fareler insan kurtaracak

AKUT'çu fareler insan kurtaracak

Bilimadamları, arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak "cankurtaran fareler" yaratılar. Minyatür TV kamerası ve radyo vericisiyle donatılan fareler, klasik şartlı refleks yöntemiyle hareket ettiriliyor.

Farelerin enkaz altında canlı aramada, mayınların tespitinde, hatta casuslukta kullanılabileceği belirtildi.

Time Dergisi'nin haberine göre New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Sanjiv Talwar önderliğindeki bir ekip, büyük bir teknolojik başarıya imza attı.

Her yere sızabilecek mükemmel robotlar peşindeki bilim adamları, çok dar alanlarda hareket kabiliyeti geliştirilmiş fareleri, 450 metre uzaktan yönlendirmeyi başardı.

Bilim adamları, şartlı refleks yöntemiyle, yani fareyi "ödül ve ceza"' ile eğiterek davranışlarını değiştirdiler. Sanjiv Talwar'ın araştırması, Nature dergisinde yer aldı.

Projenin en cazip yanı ise fareleri yönlendirecek olan kişinin bir tuşa basarak hayvana istediğini yaptırabilmesi. Sanjiv Talwar araştırmayla ilgili olarak şunları söyledi:

"Farelerin gönderilen sinyalleri ne denli kavrayabildiğini belirlemeye çalıştık. Bıyıklarının bir bölümünü uyardığımızda dokunuşu hissettiler.

Laboratuvar hayvanlarıyla çalışmalarımız sürecek. Bir gün hayvanların kendileri alıcı-verici gibi olacak, beyinlerine yerleştirilen elektrotlarla beyinleri okunarak neler görebildikleri anlaşılacak."
372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.