Magazin

Akla ilk gelen otomobiller

Akla ilk gelen otomobiller

Türkiye'de "otomobil denince" ilk akla gelen otomobil markaları sırasıyla Tofaş/Fiat, Mercedes ve Renault oldu.

Pazar araştırma şirketi GFK tarafından Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Manisa, Samsun, Trabzon, Zonguldak'da, 15 yaş ve üstüyle yapılan "Otomobil Markaları" ile ilgili araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de ilk akla gelen otomobil markası yüzde 19 ile Tofaş/Fiat olurken, onu yüzde 17 ile Mercedes ve yüzde 16 ile Renault'nun takip ettiği görüldü.

Spontanede Renault
Toplamda ise spontane hatırlanan otomobil markalarında yüzde ile Renault birinci sırayı alırken, yüzde 52 ile Mercedes ikinci, yüzde 51 ile de Tofaş/Fiat üçüncü sırada yer aldı.

Ankete katılan tüketicilerin kişisel olarak yüzde 32'si Tofaş/Fiat markalı otomobile sahipken, yüzde 21'i Renault, yüzde 10'u da Ford model otomobile sahip. Ayrıca katılımcıların yüzde 20'si 2005 yılında otomobil almayı düşünüyor.

İkinci elde Tofaş/Fiat
Gelecek yıl yeni otomobil almayı düşünenlerin yüzde 61'i 2. el, yüzde 39'u ise (0 km.) almayı planlıyor. (0 km) otomobil almayı düşünenlerin ilk tercihi yüzde 19 ile Opel, 2. el almayı düşünenler ise yüzde 37 ile Tofaş/Fiat'ı seçiyor.

Reklamda da Renault önde
Hatırlanan otomobil reklamlarında ise yüzde 21 ile Renault, yüzde 16 ile Peugeot ve yüzde 15 ile Volkswagen ilk üç sırayı paylaşıyor.
Yayın tarihi: 22.11.2004
438
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.