Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Akkaya'ya söylenenler 'düşünce özgürlüğü'

Akkaya'ya söylenenler 'düşünce özgürlüğü'

Deniz Akkaya için " İşadamı piyasa fiyatını iyi bilir, kimseye değerinden fazla vermez" diyen Mehmet YIldırım'ın beraatı istendi.

Deniz Akkaya'nın "Bir işadamı bir haftalık aşk karşılığında 300 bin dolar teklif etti" sözlerini, "O kız değerini artırmak için yanlış taktik uyguluyor. İşadamı piyasa fiyatını iyi bilir, kimseye değerinden fazla vermez" diye yorumladığı için hakkında dava açılan İstanbul Ticaret Odası (İTO) eski Başkanı Mehmet Yıldırım'ın beraatı istendi.

Sarıyer 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde önceki gün yapılan duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Zeki Kaner, ülkenin ekonomik krizde olduğu bir ortamda bir işadamının Akkaya'ya yaptığı teklif hakkındaki değerlendirmesinin nezaket ile bağdaştırılamayan, ağır ve agresif nitelikte olduğunu belirtti.

Savcı, o sırada İTO Başkanı olan sanığın iş dünyası ve ekonomik krizle bağlantılı bu açıklamasının, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesi uyarınca düşünce açıklaması olarak sayılacağını da kaydetti. AİHM'nin 1986 yılında Avusturyalı gazeteci Lingens, 1991 yılında yine meslektaşı Oberschlick ile 1992 yılında ise İspanyol Senatör Miguel Castells hakkında verdiği kararlara atıfta bulunan savcı, basın yoluyla hakaret suçundan 2 yıl 8 aya kadar hapsi istenen Mehmet Yıldırım'ın beraatini talep etti. Duruşma ertelendi.
(Hürriyet)
313
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.