Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Akıllı kadınlar kalbe iyi geliyor

Akıllı kadınlar kalbe iyi geliyor

Akıllı kadınların, erkeklerin kalp sağlığını olumlu yönde etkilediği bildirildi.

Norveçli araştırmacılar, iyi eğitimli kadınların eşleri üzerinde sakinleştirici etki yaptığını, erkeklerin beslenme alışkanlıklarıyla yaşam tarzlarını olumlu yönde belirlediklerini söyledi.

Kalp ve damar hastalıkları ve risk faktörleriyle ilgili olarak yapılan ulusal çaplı bir araştırmada, yaşları 35 ila 56 olan 20 bin evli erkeği inceleyen uzmanlar, eşleri ne kadar eğitimli olursa erkeklerin koroner kalp hastalıkları riskini o kadar az taşıdığını saptadı.

1977 ile 1992 yılları arasında yürütülen araştırmada, erkeklerin tansiyon ve kolesterol seviyeleri, ağırlıkları, sigara içip içmedikleri ve alışkanlıkları incelendi. Eğitimli kadınlarla evli erkeklerin kolesterol ya da tansiyon sorunu bulunmadığı ve daha az sigara içtiği gözlendi. Uzmanlar, aynı eğitim düzeyine sahip bir kadınla evli erkeğin koroner kalp rahatsızlığından ölme riskinin, daha az eğitimli kadınla evlenenlere oranla yüzde 50 daha az olduğunu belirledi.

Ancak araştırma, kadının erkekten daha eğitimli olmasının ise erkeğin sağlığına herhangi bir etkisi olmadığını da ortaya çıkardı. Konunun uzmanları, araştırmanın, sosyo-ekonomik statünün insanların koroner kalp hastalığı riskini etkilediği yönündeki kanıtları doğruladığını kaydetti.
322
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.