Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Akdeniz'in göz bebeği

Akdeniz'in göz bebeği

Adını estetik coğrafyasından alan ve yay gibi uzanan Antalya'nın Kaş ilçesi, hemen karşısında yer alan ve göz olarak nitelendirilen Meis adasıyla, yeryüzünden evrene 'göz kırpıyor.'

Kaş, gerek tarihi ve doğal güzellikleri, gerekse sualtı zenginlikleriyle tatilcilere unutulmaz bir tatil vaat ediyor.

Kaş'ın sembolü haline de gelen MÖ 4. yüzyıldan kalma kaya mezarları ilçenin pek çok noktasında görülebilirken, bu lahitlerin en ünlüsü, bugün Uzunçarşı Caddesi'nde bulunan ve halk arasında "Kral Mezarı" olarak adlandırılan Likya yazılı Anıt Mezarı.

Her iki yanında aslan başı iki kabartma bulunan eser üzerinde, sekiz satırlık Likya dilinde kitabe yer alıyor. MÖ 1. yüzyıldan kalma Kaş Antik Tiyatrosu ise Anadolu'da denize cepheli tek tiyatro olma özelliğini taşıyor. Kaş, sadece ilçe merkeziyle değil, belde ve köyleriyle de her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlıyor.

Kalkan ve Patara
Kaş'ın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olan Kalkan, ilçeye 25 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Eski adı Kalamaki olan ve bir koyun kıyısında kurulan turistik belde, otelleri, pansiyonları, restoranları ve alışveriş mekanlarıyla turistlerin ilgisini çekiyor. İlçe merkezine 41 kilometre uzaklıkta ve tarihi M.Ö. 6. yüzyıla dayanan Patara ise Heredotos'un kaynaklarında su perisi Lykia ile Apollon'un doğduğu yer olarak rivayet ediliyor.

18 kilometre uzunluğundaki kumsalıyla Türkiye'nin en uzun kumsalına sahip bölge olan Patara, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından "Özel Çevre Koruma Bölgesi" ilan edildi. Deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan PataraPlajında bu kaplumbağaların doğal üreme ortamlarını yaşatabilmek için koruma tedbirleri uygulanıyor.

Yayla turizmi
Kaş, çevresindeki yaylalarla da tatilin sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını düşünenlere seçenekler sunuyor. Kaş'a 60 kilometre uzaklıkta, Elmalı ilçesi yolundaki Gömbe bunlardan biri. Çam ve sedir ağaçlarının içine gizlenen yayla, soğuk suları ve elma bahçeleriyle de tanınıyor. Turistik amaçlı hizmet veren konaklama merkezleri, yöreye ait kokulu otlardan hazırlanan geleneksel yemekler ve tabiatla iç içe oluşuyla özellikle yaz aylarında çok sayıda turistiağırlayan Gömbe'nin kış aylarında 8 bin olan nüfusu, yazın 35 bine kadar çıkıyor.

Bölgenin en yüksek dağı olan 3 bin 24 metre yükseklikteki Akdağ'ın Yeşilgöl ve Uçarsu yaylaları da yaz sıcağından kaçarak, serin ve temizhavayı teneffüs etmek isteyenler için bulunmaz bir seçenek sunuyor. Kaş'a 60 kilometre uzaklıktaki bir diğer yayla olan Sütleğen yaylası hemen yakınındaki Nisa Antik Kenti, Bezirgan yaylası da yakınındaki Pirha Antik Kenti ile tarihi, merkezin kalabalığından uzakta, serin ve temiz havada gezmek isteyenleri bekliyor.

Alternatif turizm
Akdeniz'in en güzel koylarına sahip olan Kaş, macerasever tatilcilere de sayısız imkan sağlıyor. Kaş, son yıllarda dünyanın önemli turizm amaçlı dalış merkezlerinden birisi olurken, dalış meraklısı tatilciler, Akdeniz'de yunuslarla ve orfozlarla birlikte yüzme şansını yakalayabiliyorlar.

İlçeye 45 kilometre mesafedeki Eşen çayı da kanoyla gezintiye çıkmak isteyenler için keyifli bir seçenek sunuyor. Bölgede faaliyet gösteren seyahat acenteleri aracılığıyla gidilen Eşen çayında yaklaşık15 kilometrelik mesafe kanoyla geçiliyor. Kınık beldesinden Patara kumsalına kadarki mesafede suyun sakin akması kano turuna katılan tatilciler için risk oluşturmuyor.

Tatilcilerin, yemek, yüzme ve çamurbanyosu için mola verebildikleri tur yaklaşık dört saat sürüyor. Kaş, yamaç paraşütü konusunda da Türkiye'nin coğrafi yapısı en uygun yerlerinden birisi. Uzman kişilerin kontrolünde yapılan yamaç paraşütü, ilçenin hemen üzerinde bulunan 975 metre yüksekliğindeki Asaz dağından yapılıyor. Yılda yaklaşık bin 500 kişi yamaç paraşütü yapmak üzere Kaş'a geliyor.
372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.