Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Akdeniz fokuna belgesel

Akdeniz fokuna belgesel

TRT İstanbul Televizyonu ile Sualtı Araştırmaları Derneği-Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG), "Mavi Derinliğin Sırları" adlı belgesel filmle, sualtında fok izlerini sürecek.

SAD-AFAG'ın internetteki sitesinde yer alan habere göre, Orhan Tuncel'in yapımcılığını üstlendiği belgeselde Akdeniz'deki canlılar ele alınıyor.

Belgeselin Akdeniz foku bölümü için SAD-AFAG ile işbirliği yapan TRT ekibi, Türkiye'de bugüne kadar çekilmiş en güzel ve detaylı fok görüntülerini kaydetti.

2001 yılı Temmuz ayında Yalıkavak'ta başlayan çekimler Karaburun'da sürdürüldükten sonra halen Fethiye Körfezi'nde devam ederken, belgesel 2002 Sonbaharında vizyona girecek.

TRT kameramanları Haluk Cecan ve Güngör Muhtaroğlu ile AFAG'dan Yalçın Savaş ve Ozan Veryeri'nin sualtı çekimlerinin yer aldığı belgeselin enstantaneleri ise SAD-AFAG web sitesi www.afag.org adresinde sunuluyor.

Belgeselin Akdeniz foku ile ilgili çekimlerinde insanlardan uzak kalmayı tercih eden bu hayvanı ürkütmemek için detaylı plan yapılarak azami özen gösterilerek, farklı teknikler uygulanıyor.

Sponsor aranıyor

Öte yandan KA Yapım tarafından SAD-AFAG işbirliği ve Kültür Bakanlığı desteğiyle geçen yaz aylarında çekim ve kurgusu yapılan Akdeniz fokunun Türkiye kıyılarındaki izlerini süren "Akdenizli" adlı belgeselin VCD kopyalarının bir dergi ile beraber promosyon olarak dağıtımı konusunda prensip anlaşmasına varıldığı bildirildi.

Belgeselin VCD'lerinin üretimi için sponsor arayışlarının sürdüğünü açıklayan AFAG, gerekli destek sağlanırsa yüzbin adet VCD'nin ücretsiz olarakoğa severlere dağıtılacağını kaydetti.
Yayın tarihi: 14.04.2002
574
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.