Magazin

Akciğerlerin 'eşref saati'

Akciğerlerin 'eşref saati'

En verimli spor zamanı, akşamüstleriymiş. Akciğerler 24 saatlik çalışması sırasında en iyi performansı saat 16.00 civarında gösteriyor.

Akciğerlerin fonksiyonlarını 24 saat boyunca izleyen bilim adamları bu süre içinde artış ve düşüşler saptarken, fonksiyonların en üst seviyeye akşamüstleri çıktığını açıkladı. ABD Long Island'daki Yahudi Tıp Merkezi'nde yapılan araştırmada, akciğerlerin en iyi bu zaman diliminde tedavi edilebileceği ve solunum yoluyla ilgili ilaçların da en iyi sonucu bu saatlerde verdiği ortaya çıkarıldı.

4 bin 835 hastayla yapılan çalışmada, katılımcıların akciğer fonksiyonlarının günün ortasında en düşük, akşamüstü 16.00 civarında ise en yüksek seviyeye çıktığı anlaşıldı. Tıp Merkezi'nden Dr. Boris Medarov, akciğer fonksiyonlarının kendi ritimleri olduğunu ve bunun insanın günde ne kadar enerji sarf etmesi gerektiğini düzenlediğini söyledi.

Spordan ideal sonucu almak için
Dr. Medarov ayrıca akşamüstü yapılan fiziksel egzersizlerin de en uygun performansı sağlamada yardımcı olduğunu belirtti. Doktorlar, akciğer fonksiyonlarının günlük ritimlerinin anlaşılmasıyla astım hastalarının tedavisinde daha doğru sonuca ulaşılabileceğini vurguladı. Astımı ve kronik akciğer rahatsızlıkları olan hastalara artık, gün ortasında daha az ilaç tedavisi uygulanması planlanıyor. Akşamüstleri akciğerin en yüksek seviyede çalışması sonucu hastaların kendi başlarına rahat nefes alacaklarını da belirten doktorlar, akciğer fonksiyonlarının günlük ritminin değiştirilmesiyle hastalara rahatlama teknikleri ve daha başka terapiler uygulanabileceğini söyledi.

Britanya Akciğer Vakfı uzmanları, akciğerlerin en yüksek çalışma saatlerinde uygulanabilecek önleyici tedavilerin solunum yoluyla ilgili diğer hastalıklarda da işe yarayacağını vurguladı. Uzmanlar bu buluşla birlikte, uzun süreli tedavilerin daha çabuk sonuç vereceğine inanıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 28.10.2004
457
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.