Magazin

Akciğeriniz için kendinize zaman ayırın

Akciğeriniz için kendinize zaman ayırın

Dünyada hızla artan ve henüz bilinmeyen hastalık olan `Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı' (KOAH) ile savaşmak ve halkı bilinçlendirmek için kampanya başlatıldı.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Gögüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı başkanlığında görev yapan Yardımcı Doç. Dr. Erkan Ceylan, insanların nefes almasını güçleştiren, zaman içinde kötüleşen akciğeri harap edici yönü bulunan hastalığın, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tahminlerine göre dünyada 4'üncü ölüm nedeni olduğunu söyledi.

KOAH'ın hastalık, ölüm ve toplumsal yükünün giderek artırıyor olmasına karşın, öldürücü hastalıklarda yapılan büyük halk sağlığı kampanyası ile etkin mücadele yapılmadığını vurgulayan Ceylan, şöyle dedi:

"Tüm dünyada 600 milyon KOAH'lı hasta bulunuyor. Türkiye'de yaklaşık 3 milyon KOAH'lı hasta bulunuyor. KOAH küresel salgın özelliği taşımasına rağmen, kamuoyu ve sağlık görevlilerince çok iyi bilinmeyen önemli oranda ihmal edilmiş hastalıktır. İnsanlar genellikle nefes darlığını yaşlılığın doğal sonucu saymalarından ötürü, KOAH büyük oranda teşhis edilmemektedir. Günümüzde KOAH'lı hastaların ancak yarıdan azı bu hastalığın bulunduğunu bilmemektedirler. Bugün dünyada bulunan 4 KOAH'lı hastadan sadece biri KOAH olduğunu bilmektedir."

KOAH için erken tanının çok önemli olduğunu söyleyen Ceylan, KOAH tanısı solunum testi diye tanımlanan bir testle kolayca yapıldığını söyledi. Ceylan, akciğerini düşünenlerin kendisine zaman ayırması, spor yapması, yeşil alanlarda nefes alıp vermesi, sigara içilen yerde ve tozlu - dumanlı ortamlarda bulunmaması gerektiğini söyledi.
(DHA)
Yayın tarihi: 20.11.2002
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.