Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ailelere sigara uyarısı

Ailelere sigara uyarısı

Anne-babaların çocuklarının yanında sigara içmesinin çocukların sağlığına verdiği zarar, yeni bir bilimsel araştırmayla daha kanıtlandı.

Viyana Üniversitesi`nden bir ekip, 3-15 yaş arası 158 çocuğun kan ve idrar örneklerini inceleyerek, kan ve idrarda 8-epi-PGF2 alfa olarak adlandırılan kimsayasalın olup olmadığına baktı. Bu kimyasal, damarların açılıp kapanmasını kontrol eden ve kan pıhtılaşmasını önleyen vücuttaki önemli bir kimyasal olan "arachidonic" asit ile metabolizmanın hücre tahribatı yapan unsurları olan ve "serbest radikaller" olarak adlandırılan kimyasalların temasa geçmesiyle oluşuyor. Bu asidin faaliyetinin sınırlandırılması kalp hastalıklarına yol açabiliyor.

Yapılan araştırmada, duman altında kalan çocuklarda 8-epi-PGF2alfa seviyesinin yüksek olduğu saptandı. Araştırmada, günde 40 sigaradan fazla içen ailelerin çocuklarının kanlarında bu kimyasalın seviyesinin, dumana maruz kalmayanlara oranlayüzde 130 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Araştırma ekibi başkanı Helmut Sinzinger, annenin sigara içmesinin çocuklara zararının daha fazla olduğunu belirterek, bunun nedeninin annelerin evde çocuklarıyla daha çok temas etmesi olduğunu söyledi. ABD ve Avrupa`da çocukların hemen hemen yarısının pasif içici olduğunu belirten Sinzinger, çocukluk döneminde duman altı kalmanın daha sonra damar hastalıklarının başlamasına yol açabileceğini bildirdi.
Yayın tarihi: 19.11.2002
292
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.