Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aile sorumluluğunu kadınlar üstleniyor

Aile sorumluluğunu kadınlar üstleniyor

Aile sorumlukları, gelişmiş ülkelerde de kadınların işgücüne katılmasını engelliyor. Avrupa Birliği'nde gerçekleştirilen araştırma, 25-54 yaş grubundaki her altı kadından birinin aile sorumlulukları nedeniyle çalışmadığını ortaya koydu.

AB'nin istatistik kuruluşu Eurostat tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, AB ülkelerinde 25-54 yaş grubundaki kadınların yüzde 28'ü çalışmıyor. Ancak, bu oran AB ülkelerine göre önemli farklılılar gösteriyor. Söz konusu oran, Kuzey Avrupa ülkeleri Danimarka, Finlandiya ve İsveç'te yüzde 15-17 düzeyinde seyrederken İtalya, İspanya ve Yunanistan'da yüzde 35-40'a ulaşıyor.

Araştırma, AB'de genel olarak 25-54 yaş grubundaki kadınların yüzde 18'i, aile sorumlulukları nedeniyle çalışmazken İsveç'te aile sorumluluklarından dolayı çalışmayan bu yaş grubundaki kadınların oranı yüzde 2'nin altında kalıyor. Bu arada, AB ülkelerinde 15-24 yaş grubundaki kızların yüzde 56'sı çalışmıyor. Ancak bu kızların çoğu eğitim görüyor. 55-64 yaş grubunda işgücüne dahil olmayan kadınların oranı ise yüzde 69'u buluyor. Bu yaş grubunda çalışmayan kadınların yüzde 31'i emeklilik, yüzde 21'i ise, aile sorumlukları nedeniyle çalışmıyor.
(ANKA)
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.