Magazin

Aile sorumluluğunu kadınlar üstleniyor

Aile sorumluluğunu kadınlar üstleniyor

Aile sorumlukları, gelişmiş ülkelerde de kadınların işgücüne katılmasını engelliyor. Avrupa Birliği'nde gerçekleştirilen araştırma, 25-54 yaş grubundaki her altı kadından birinin aile sorumlulukları nedeniyle çalışmadığını ortaya koydu.

AB'nin istatistik kuruluşu Eurostat tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, AB ülkelerinde 25-54 yaş grubundaki kadınların yüzde 28'ü çalışmıyor. Ancak, bu oran AB ülkelerine göre önemli farklılılar gösteriyor. Söz konusu oran, Kuzey Avrupa ülkeleri Danimarka, Finlandiya ve İsveç'te yüzde 15-17 düzeyinde seyrederken İtalya, İspanya ve Yunanistan'da yüzde 35-40'a ulaşıyor.

Araştırma, AB'de genel olarak 25-54 yaş grubundaki kadınların yüzde 18'i, aile sorumlulukları nedeniyle çalışmazken İsveç'te aile sorumluluklarından dolayı çalışmayan bu yaş grubundaki kadınların oranı yüzde 2'nin altında kalıyor. Bu arada, AB ülkelerinde 15-24 yaş grubundaki kızların yüzde 56'sı çalışmıyor. Ancak bu kızların çoğu eğitim görüyor. 55-64 yaş grubunda işgücüne dahil olmayan kadınların oranı ise yüzde 69'u buluyor. Bu yaş grubunda çalışmayan kadınların yüzde 31'i emeklilik, yüzde 21'i ise, aile sorumlukları nedeniyle çalışmıyor.
(ANKA)
Yayın tarihi: 17.07.2003
364
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.