Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aile baskısı kekeme yapıyor

Aile baskısı kekeme yapıyor

Çocuklukta görülen konuşma bozukluklarının ilerde kekemeliğe dönüşmesinde aile baskısının önemli rol oynadığı bildirildi.

Psikiyatrist Uzman Dr. Mustafa Güveli, kekemelik konusunda bilgi verirken kekemeliğin en açık görülen özelliklerinden birinin kelimelerin, cümlelerin ve özellikle hecelerin tekrarı olduğunu söyledi. Güveli, "Kekemelikte en önemli özelliklerden biri kelimelerin ya da hecelerin tekrarlanmasıdır. Bazen harflerin çıkarılmasında zorlanılabilir. Bir başka sorun da kekemelerin bütün gayretlerine rağmen hiç ses çıkaramama ile karekterize yaşanan bloklardır. Bazen bu takılmalara eşlik eden motor hareketler olabilir. Bunlar ise basit göz kırpmalardan gövdede sarsılmalara kadar varabilir" dedi.

Tekrarlamaların özellikle çocuklarda normalde 4-5 yaşına kadar görülebildiğini kaydeden Güveli, bu masum tekrarlamalar ile kekemeliğin birbirinden ayırt edilmesi gerektiğini vurguladı. Çocuklardaki bu normal akıcılık kusurunun kekemelik haline gelmesinde ailelerin baskının önemli bir yeri olduğunu anlatan Güveli, kekemeliğin en çok görüldüğü sözcükleri şöyle sıraladı:

".Hecenin ya da kelimenin başındaki h sesinde görülür. Baştaki sessiz harf sesli harften daha zor çıkarılır.
.Cümlenin ilk kelimesinde daha çok görülür.
.Uzun kelimelerde kısa kelimelere göre daha sık görülür.
.Sessiz harflerden sesli harflere geçişlerde daha çok görülür."
(ANKA)
304
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.