Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ahmet Altan'ın romanı 'çalıntı' mı?

Ahmet Altan'ın romanı 'çalıntı' mı?

Mehmet Ergün, Ahmet Altan'ın "Kılıç Yarası Gibi" isimli romanının Ercümend Ekrem Talu'dan çalıntı olduğunu iddia etti.

Kaçak Yayın Dergisi'nin bu ayki sayısında Mehmet Ergün, Ahmet Altan'ın "Kılıç Yarası Gibi" isimli romanının Ercümend Ekrem Talu'nun yazdığı "Kodaman" romanından çalıntı olduğunu ileri sürdü.

"Konu sıkıntısı mı çekiyor?"
Mehmet Ergün'ün kaleme aldığı "Edebiyatın dopingi, intihal. Avrupa'nın en çok satan yazarı, konu sıkıntısı mı çekiyor?" başlıklı yazıda Ahmet Altan'ın romanının Talu'nun 'Kodaman'ıyla benzerlikler gösterdiğini iki romandan da bölümler vererek ispat etmeye çalışıyor.

Kahramanlar arasında benzerlik
Ergün, Talu'nun 'Kodaman'da Sultan II. Abdülhamid döneminden bir kesit sunduğunu anlatarak "Yoksul esnaf çocuğu Yaşar'ın çerçevesinde kurgulanıyor roman. Yer aldığı ilişkiler aracılığı ile de dönemin önde gelen adları ve bazı olaylar romana giriyor. Bu adlardan biri saraya bağlı, sarayca desteklenen çetelerin en güçlüsünün başında olan Fehim Paşa" diyor.

Aynı olaylar anlatılıyor
'Kodaman'da Fehim Paşa'yla ilgili yazıdan alıntı yapan Ergün 'Kılıç Yarası Gibi'de de aynı olayın anlatıldığını iddia ediyor. Örnek metinler vererek kanıtlamaya çalıştığı iddiaları sadece bu benzerliklerle sınırlı değil.

Aşk-meşk hikayesi
Ergün iki romanın toplumsal fon olarak da birebir örtüştüğünü söyleyerek Ahmet Altan'ın romanlarının karakteristiği olan 'aşk-meşk' hikayesinin oturtulduğu toplumsal fon da neredeyse 'Kodaman'ınkiyle özdeş.

"Kuşkusuz 'Kodaman'daki zaman kesiti ve ilişkiler ağı içerisine yerleştirerek anlatmış Ahmet Altan" diyen Ergün, iki romanın kahramanlarının Şehremini Rıdvan Paşa, Kabasakal Çerkez Mehmet Paşa, Tüfekçibaşı Arnavut Tahir Paşa ve Müddeiumumi Rasim Paşa gibi aynı kişiler olduğunu söyleyen Ergün'ün verdiği örneklerden biri de Fehim Paşa hakkında yayınlanan gazeteler oluşturuyor.

Altan sade dili tercih etmiş
İki romanda halk arasında Fehim Paşa'nın köşkünde alem bahanesiyle Sultan II. Abdülhamid'i devirmeye yönelik eylemler planlandığını anlatan Ergün bu bölümler arasındaki tek farkın Altan'ın Talu'ya göre daha sade bir dil kullanması ve jurnallere olgusal olarak yaklaşması olduğunu öne sürüyor.

"Bazı olayları değiştiriyor"
Ergün'a göre Ahmet Altan, Talu'nun anlattığı bazı olayları değiştiriyor. Mesela Fehim Paşa'nın Fuat Paşa'dan dayak yediği bölümü yazmıyor. Yapılan baskına adamlarını gönderdiğini yazıyor. Ancak hemen alt satırda Ergün, Altan'ın bu dayak olayına yer verdiğini ancak kronolojik sıralamayı değiştirdiğini öne sürüyor.

"Kılıç Yarası Gibi" ödül almıştı
Ahmet Altan "Kılıç Yarası Gibi" romanıyla, 1999 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü'nü almaya hak kazanmıştı. İddiaların gerçek olma durumunda bu ödülün Altan'dan geri alınacağı belirtiliyor.

Talu'nun edebiyat anlayışı
Dönemin popüler yazarlarından olan Talu, Behçet Necatigil'in 'Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü' adlı yapıtında 'Yaygın şöhretini Meşhedi adında bir İranlı'nın abartmalı yaşantılarını konu edinmiş, mizahi hikaye ve romanlarıyla sağladı. Öteki romanlarında kişilerini orta halli ve fakir çevrelerden seçti, eski İstanbul hayatını canlandırdı. Hüseyin Rahmi Gürpınar ve Ahmed Rasim'in yolunda yürüdü' diye tanımlanıyor.
628
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.