Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ağrılarla yaşıyoruz

Ağrılarla yaşıyoruz

Türk halkının yarısından fazlası ağrı çekiyor. Ağrı görülme sıklığı kadınlarda, kentte, batı ve doğu bölgelerinde yaşayanlarda ve alt sosyo-ekonomik tabakada bulunanlarda artıyor.

Türk Eczacıları Birliği (TEB), Türkiye`deki erişkinlerde ağrı sıklığı ve ağrı şikayeti olanların baş etme yöntemlerini araştırdı. Araştırma, 9 aylık bir süre içinde, 5 bölgede bulunan 15 ilde 3 bin 26katılımcıyla yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Araştırma sonucunda, Türkiye`deki erişkinlerin ağrı sıklığının yüzde 63.5 olduğu, bu ağrıların yüzde 73.2`sinin ise kronik ağrı olduğu belirlendi.

Araştırma sonuçlarına göre, ağrı, kadınlarda, kentte, batı ve doğu bölgelerinde yaşayanlar ile alt sosyo ekonomik tabakada bulunanlarda daha fazla görülüyor. Ağrı sıklığı yaş ilerledikçe artarken, sosyo-ekonomik düzey düştükçe hem ağrı sıklığı hem de ağrı çekenlerin sayısı artıyor.

Katılımcıların yüzde 65.5`i bir, yüzde 25.4`ü ise iki farklı ağrı yeri tanımlarken, ağrısı olanların yüzde 21.9`u haftada bir aralıklarla ağrı hissettiğini, yüzde 44`ü ağrısının sürekli olduğunu, yüzde 41.7`si ağrı şiddetinin başlangıçtan bu yana değişmediğini, yüzde 25.5`i şiddetinin giderek arttığını, yüzde 39.2`si de vücudunun her yerinin ağrıdığını ifade etti.

EN ÇOK BAŞ AĞRISI
Ağrısı olanların yüzde 44`ü ağrının başlangıç nedenini bilmiyor ve "kendiliğinden" olarak tanımlıyor. Katılımcıların yüzde 26.2`si başı, yüzde 14.1`i beli, yüzde 13.2`si bacağının alt kısmı ve yüzde 11.2`si karın bölgesinin ağrıdığını belirtirken, bu ağrılar kentte yaşayanlarda kırsal bölgeye göre 3 kat daha fazla görülüyor. Karın ve baş ağrıları genç yaş grubunda daha fazla ve yaş arttıkça azalıyor. Ağrısı olanların yüzde 67.7`sinde fiziksel, yüzde 56.6`sında sosyal ve yüzde 27`sinde mesleki aktiviteler kısıtlanıyor.

KADINLAR DAHA ÇOK AĞRI KESİCİ KULLANIYOR
Ağrısı olanların yüzde 7`si hiçbir tedavi yöntemi kullanmazken, 5`te 1`i ağrı kesici (analjezik) dışı yöntemleri tercih ediyor. Yüzde 23`ü sadece analjezik, yarısı da hem analjezik, hem de analjezik dışı yöntemleri kullanıyor. Ağrı, kırda daha az görülmesine rağmen, kırda yaşayanlar kenttekilere göre 2 kat daha fazla ağrı kesici kullanıyor. Erkeklere göre daha fazla ağrısı olan kadınlarda ilaç kullanımı dayüksek.

Ağrı çekenlerin yüzde 59.6`sı, ilaçları reçetede belirtilen dozda kullanıyor. Yaş arttıkça ve sosyo ekonomik tabaka yükseldikçe doza uygun kullanım artıyor. Katılımcıların yalnızca yüzde 58.4`ü hekime giderek, yüzde 15.1`i komşu-arkadaş tavsiyesi ile yüzde 7.5`i de eczacıya danışarak ilaç alıyor. İlaç dışında ağrıyla başetmek için sırasıyla dinlenme, masaj ve soğuk-sıcak uygulama yöntemleri kullanılıyor.
(AA)
Yayın tarihi: 11.01.2003
343
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.