Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ağrıları belirleyen kan testi

Ağrıları belirleyen kan testi

İngiliz bilim adamı, ağrıları belirleyen kan testi geliştirdiğini açıkladı. New Scientist dergisinde yayımlanan haberde, test sayesinde hastanın ağrısının olup olmadığı ve ağrının şiddetinin öğrenileceği belirtildi.

Guildford'daki Kraliyet Hastanesi'nde görevli bilim adamı Shaun Kilminster, hekimlerin test yardımıyla kendinde olmayan hastaların ve henüz konuşamayan bebeklerin ağrılarını tespit edip, tedaviye başlayabileceğini kaydetti. Kilminster, geliştirdiği testle 3 nörotransmitterin (sinirler arası bilgi alışverişini sağlayan madde) miktarını belirlediğini, bu maddelerin ağrının varlığı ve şiddeti konusunda bilgi verdiği görüşünde olduğunu ifade etti. Shaun Kilminster'in geliştirdiği test konusunda şüpheleri olan bilim adamları, ağrı oluşumunun çok karmaşık olduğunu ve kandaki birkaç maddeyle belirlenemeyeceğini savundu. Kilminster ise baş ağrısı olan 60 hasta üzerinde yaptığı ve henüz yayımlanmayan deneyde neredeyse yüzde 100 başarı elde ettiğini kaydetti.
398
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.