Magazin

Ağrı kesiciler için kalp krizi uyarısı

Ağrı kesiciler için kalp krizi uyarısı

Uzmanlara göre, ağrı kesicilerdeki bazı maddeler, kalp krizi riskini yüzde 21 ila 55 oranında artırıyor.

İngiliz bilim adamları, 'Ibuprofen' içeren ağrı kesicilerin kalp krizi riskini yüzde 24 artırdığını tespit etti. Araştırmada incelenen diğer maddelerden 'diclofenac'ın riski yüzde 55, 'celecoxib'in yüzde 21 ve 'rofecoxib'in ise yüzde 32 artırdığı ortaya çıktı.

Mide dostu ama...
British Medical Journal dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında, yaşları 25-100 arasındaki 9 bin 218 hastanın son 4 yıldaki durumu incelendi. Araştırmayı yürüten Prof. Julia Hippisley-Cox ve Carol Coupland, bu dönemde ilk kez kalp krizi geçiren hastaların bahsi geçen ağrı kesicileri kullandığını belirledi.
Ibuprofen içeren ağrı kesiciler, özellikle kireçlenme olan hastalarca kullanılıyor. Bu ağrı kesiciler ülser ve kanamaya yol açmadığı için, "mide dostu" olarak da adlandırılıyor.

Yeni verilerin dikkate alınması gerektiğini kaydeden uzmanlar, hastaların ilaçları kesmesini gerektirecek acil bir durum olmadığını belirtti.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 11.06.2005
463
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.