Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ağlattın bizi Nurcan

Ağlattın bizi Nurcan

Atina'da altın madalya kapısını bayan haltercimiz Nurcan Taylan açtı. 21 yaşındaki sporcumuz, 5 olimpiyat, 3 Dünya rekoru kırarken, olimpiyat tarihinde ülkemize altın kazandıran ilk bayan oldu.

Atina'da, Türkiye'ye ilk büyük mutluluğu halterde Nurcan Taylan yaşattı, 48 kiloda mükemmel yarışıp, tam 5 olimpiyat ve 3 Dünya rekoru kırarak altın madalyaya ulaştı.

Altın madalyalı ilk bayan
Taylan, olimpiyat tarihinde ülkemize altın kazandıran ilk bayan sporcu olarak tarihe geçti. Tek rakibi Çinli Zhuo Li ile giriştiği müthiş mücadelede, akıllı bir taktik ortaya koyan Taylan, güçlü olduğu koparmada ilk hakkında yaptığı 90 kiloyla olimpiyat rekorunu kırdı. Ardından 95 kiloyla olimpiyat ve Dünya rekorlarını yenileyen Taylan, son kaldırışında da 97.5 kilo yaparak 92.5'ta kalan Li'ye beş kilo fark attı.

Taktik mücadele
Silkmede iyi olan Li'ye karşı 107.5 ile başlayarak riski göze alan Taylan, bu kaldırışıyla hem toplamda 205 kiloyla olimpiyat rekoru kırdı, hem de ikinciliği garantiledi. İkinci hakkında 112.5 kiloyu başaramayan haltercimiz, son hakkında bu kiloyu omuzlayarak 210 kiloyla toplamdaki olimpiyat ve Dünya rekorlarını bir kez daha yeniledi.

İlk hakkını 112.5 ile kullanan Çinli Li, yarışma tartısında da avantajlı olan Taylan'ı geçmek için girdiği 120 kiloyu iki hakkında da kaldıramayınca, sporcumuz olimpiyat altın madalyasını boynuna taktı. Bronzu 200 kiloyla Taylandlı Wiratthaworn aldı.

Kürsüde gözyaşları
Nikaia Halter Salonu'nda Taylan'ın başarısını alkışlayanlar arasında Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı da yer aldı. Salondaki seyircilerle birlikte sporcumuzu ayakta alkışlayan Bakan Şahin, madalya töreninde sevinç gözyaşlarını tutamayan Nurcan Taylan'ı, yanına giderek kutladı. Taylan'dan önce bayanlarda olimpiyatta sadece 1992 Barcelona'da judoda Hülya Şenyurt ve 2000 Sidney'de tekvandoda Hamide Bıkçın Tosun ile iki bronz madalya kazanmıştık.
(Milliyet)
537
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.