Magazin

Ağız kokusuna karşı peynir

Ağız kokusuna karşı peynir

Ağız kokusuna, diş çürüklerine ve dişeti hastalıklarına neden olan bakterilerin, peynirde bulunan kalsiyum ve minerallerce etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Özel Tekden Tıp Merkezi Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı Dt. Alparslan Esen, yaptığı açıklamada, özellikle orta yaş grubundaki kişilerin, yoğun iş temposu nedeniyle dişlerini fırçalama fırsatı bulamadıklarını söyledi.

Ağız tarafından salgılanan asitlerin ve diş aralarına giren artıklarının, diş taşı ve ağız kokusu oluşmasına neden olduğunu ifade eden Esen, şunları anlattı: "Peynir, çocukların küçük yaşlardan itibaren kemik ve diş gelişimleri açısından önemli bir yer tutan besin türüdür. Kalsiyum ve mineraller bakımından oldukça zengin olan peynir, dişler fırçalanamadığı zaman yenildiğinde de doğal bir diş fırçası görevi yapmaktadır. Günde 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yenen peynirde bulunankalsiyum ve mineraller, dişeti hastalıklarına neden olan bakterileri etkisiz hale getirir ve ağız kokusunu önler."

Esen, çocukların ve dişlerini fırçalamaya vakit bulamayanların ağız ve diş sağlıklarını peynir yiyerek koruyabileceklerini belirtti.
Yayın tarihi: 24.07.2002
463
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.