Magazin

Ağaçlar şoför dostu

Ağaçlar şoför dostu

Karayollarına dikilen ağaçlar rüzgâr, kar, kaya düşmelerine karşı siper işlevi görüyor. Far ışıklarını emerek iyi görüş hattı sağlıyor.

Ağaçlar, trafik kazası riskini azaltıyor. Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hayran Çelen, karayollarındaki ağaçların rüzgâr, kar, kaya düşmelerine karşı siper işlevi gördüğünü, far ışıklarını emerek iyi görüş hattı sağladığını söyledi. Karayollarında yapılacak ağaçlandırma ve yeşil alan çalışmalarının hem işlevsel hem de estetik yönünün olduğunu belirten Çelen, şöyle konuştu:

"Yol kenarlarındaki ağaçlar, otsu bitkiler ve çalılar erozyon ve heyelana bağlı trafik problemlerini önler. Orta refüjlerde ağaçlandırma far ışığına karşı koruma sağlar.

Sürücünün dikkatini yönlendirmek için karayolu giriş-çıkışlarına, benzinlik, dinlenme tesisleri gibi yerlere renkli yapraklı ağaçlar dikilebilir. Ağaçlandırma çalışmaları karayollarının rüzgâra açık kesimlerinde, tünel giriş ve çıkışlarında rüzgâr perdesi işlevi görür. Bu da sürücülerin direksiyon kontrol kaybının önlenmesini, gürültü kirliliğinin azaltılmasını sağlar."

"Ekolojik değerlendirmelere önem verilsin"
Ağaçlandırmanın, sürücülerin psikolojik olarak kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacağını vurgulayan Çelen, Türkiye'de ağaçlandırma ve ekolojik değerlendirmelere önem verilmediğini söyledi.
Karayolları Genel Müdürlüğü'nden edinilen verilere göre, karayollarını ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 2001 yılında 200 bin ağaç dikilirken, bu rakam, 2002'de 133 bin 833'e düştü. Karayollarına 1998 yılı 371 bin, 1999 yılında 128 bin, 2000 yılında da 84 bin fidan dikildi. Ağaçlandırmanın Türkiye geneline dağılımına bakıldığında ağaçlandırılmaya en çok ihtiyaç duyan Konya, Ankara, Sivas, Erzurum, Elazığ, Diyarbakır karayollarına 23 bin 199 fidan dikilirken Kayseri'deki karayollarına hiç ağaç dikilmedi. Yetkililer, kaynakların yetersiz olduğunu belirtti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.08.2003
571
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.