Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu

Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu

Sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını Afife Jale'nin adını yaşatmak ve tiyatro sanatını teşvik etmek amacıyla Yapı Kredi Sigorta A.Ş. tarafından bu yıl 7'incisi düzenlenen''Afife Tiyatro Ödülleri'' sahiplerini buldu.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen ödül töreninde konuşan tiyatro sanatçısı ve Yapı Kredi Sigorta Sanat Danışmanı Haldun Dormen, tören öncesi, haksızlık yapıldığı gerekçesiyle bazı oyuncuların adaylıktan çekildiğini hatırlatarak, ''Tüm tenkitlere kulak verip bazı hatalarımızı düzeltmeye çalışıyoruz'' dedi.

Dormen, bu yıl ilk kez birincilerin kapalı oylama ile belirlendiğini ve ödül töreninde açılmak üzere mühürlü zarfların noterden teslim alınacağını ifade etti.

''Irak Savaşı ve ekonomik krizin tüm ağırlığının hissedildiği bir dönemde sanat ödüllerini devam ettirdiği için'' Yapı Kredi Sigorta'ya teşekkür eden Dormen, son yıllarda, Afife Jale'nin sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını olup olmadığı tartışmalarına da değindi. Afife Jale'nin 1920'den sonra sahneye çıktığı iddialarının doğru olmadığını ifade eden Dormen, ''Oysa ki Afife'nin 1919 yılının Mart ayında sahneye çıktığı tarihi bir gerçektir'' dedi.

Törenin sunuculuğunu üstlenen Korhan Abay da Irak'taki savaş nedeniyle utanç, acı ve öfke dolu olduğunu belirterek, ''Binlerce yıllık uygarlık birikimi sonucunda geldiğimiz nokta bu mu? Beni bağışlayın bu gece size hiçbir şey söylemek gelmiyor içimden'' dedi.

YILIN EN İYİLERİ
İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun ''Ayaktakımı Arasında'' adlı oyunu, Yılın En Başarılı Prodüksiyonu olurken, aynı oyunla Mustafa Avkıran Yılın En Başarılı Yönetmeni seçildi. ''Sonsuz Döngü'' oyunundaki rolüyle Mehmet Ali Kaptanlar Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu, ''Ölümüne Suçlu'' oyunundaki rolüyle Ayda Aksel, Yılın En Başarılı Oyuncusu ödülüne değer görüldüler.

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünü ''Ayaktakımı Arasında'' oyunundaki rolüyle İsmail Hakkı Sunat, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü ise aynı oyundaki rolüyle Gülen Çehreli kazandılar.

Törende sahiplerine verilen diğer ödüller ise şöyle:

 • Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu: ''Bana Bir eyhler Oluyor''daki rolüyle Altan Erkekli.
 • Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Kadın Oyuncusu: ''Meraki'' oyunundaki rolüyle Hikmet Körmükçü.
 • Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu: ''Biri Bizi Dikizliyor''daki rolüyle Rasim Öztekin
 • Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Kadın Oyuncusu: ''Meraki'' oyunundaki rolüyle Sevinç Erbulak.

  Altan Erkekli, ödülünü aldıktan sonra yaptığı kısa konuşmada, bundan sonraki yıllarda İstanbul dışında sahne alan oyuncuların da aday olabileceği bir organizasyon düzenlenmesini istedi.

  DİĞER ÖDÜLLER
 • Yılın En Başarılı Sahne Tasarımcısı: Ali Cem Köroğlu (Ayaktakımı Arasında)
 • Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı: Ali Cem Köroğlu (Ayaktakımı Arasında)
 • Yılın En Başarılı Sahne Müziği: Cenap Oğuz (Ayaktakımı Arasında)
 • Yılın En Başarılı Işık Tasarımcısı: Yüksel Aymaz (Ayaktakımı Arasında)

  ÖZEL ÖDÜLLER
  ''Afife Tiyatro Ödülleri'' kapsamında Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü Gülriz Sururi ve Engin Cezzar'a, Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü Handan Uran Ertuğrul'a, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü Kubilay Tunçer'e, Tiyatroda Yeni Kuşak Özel Ödülü de bu yıl kurulan Semaver Kumpanya Tiyatro Topluluğu oyuncularına verildi.

  ADAYLIKTAN ÇEKİLMİŞLERDİ
  ''Ermişler ya da Günahkarlar'' adlı oyunundaki rolüyle Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu kategorisinde aday gösterilen Oyun Atölyesi oyuncusu Bülent Emin Yarar, Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay'ın, Oyun Atölyesi kapsamında aldıkları kararla, Afife Tiyatro Ödülleri değerlendirmesinde yer almayacaklarını açıklamaları nedeniyle prensipleri ve tiyatro etiği açısından adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adayları arasında yer alan İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı Payidar Tüfekçioğlu da aday gösterildiği 'Ayaktakımı Arasında' adlı oyunda canlandırdığı 'Satin' rolünün ''yardımcı'' değil, ''başrol'' olduğunu gerekçesiyle adaylıktan çekilmişti.

  Bu arada, tören öncesinde Yapı Kredi Sigorta'nın 60. yıldönümü nedeniyle İtalyan sanatçı Milva bir konser verirken, törende İstanbul Devlet Konservatuvarı Bale Topluluğu da ''Sufi'' adlı bir gösteri sundu. Tören sırasında Suna Pekuysal ve Zihni Göktay da ''Lüküs Hayat'' adlı müzikalden bir bölümü sahnelediler.
  (AA)
 • 440
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.