Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Affeden çok yaşar

Affeden çok yaşar

Ona acımıyorsan bari kendine acı! Kızdıkları kişileri affedenlerin tansiyonları düzeliyor, nabızları yavaşlıyor, stres belirtileri bitiyor.

Affetmek rahatlatıyor. Bilim adamlarına göre affetmek kişinin hem psikolojisini hem de fiziksel sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Atalarımız 'affetmek büyüklüktür' diye boşuna dememişler. ABD'li bilim adamlarının araştırması, affetmenin ne kadar yararlı bir davranış olduğunu gösterdi.

Önce ders gördüler
Kalifornya'daki Stanford Üniversitesi'nde görevli psikolog Frederic Luskin ve ekibi, 260 denek üzerinde affetmenin sağlığa etkilerini ölçtü. Hepsi de birisine kırgın olan denekler, 1.5 ay boyunca, haftada 90 dakika olmak üzere karşılarındakileri nasıl affedecekleri üzerine ders gördüler.

Başaranlar kazandı
Kurs sonrası denekleri tek tek muayene eden uzmanlar, affetmeyi öğrenen ve kızgın oldukları kişileri affetmeyi başaran deneklerin genel sağlık durumlarında belirgin bir iyileşme olduğunu gözlemledi. Deneklerin nabız atışları yavaşladı, tansiyonları normal seviyeye indi, boyun ve sırt bölgesindeki kasılmalar azaldı. Ayrıca tüm stres semptomları da kayboldu: Yorgunluk, baş ağrısı, mide ağrısı, baş dönmesi gibi şikâyetler azaldı.

Mutluluk ve huzur
Affetmenin ruh sağlığı üzerinde de pozitif etkileri oldu. Affeden denekler kendilerini daha mutlu, huzurlu ve enerjik hissettiklerini belirtti. Frederic Luskin, "Affetmeyi bilen kişilerin yaşam kaliteleri yükseliyor" dedi.
(Radikal)
523
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.