Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

AIDS'li çocuğa özel eğitim

AIDS'li çocuğa özel eğitim

İZMİR İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Yavuz, Nazif-Neşe O. (Neşe Oyal) çiftinin HIV virüsü taşıyan 6 yaşındaki oğlu Y.O.nun öğrenim hakkından yararlanması için özel eğitim verileceği açıklandı.

Minibüs şoförü Nazif O. ile evkadını Neşe O.nun, henüz 20 günlük bebekken tedavisi sırasında Kızılayın verdiği kandan AIDS'e yakalanan ve şimdi 6 yaşında olan oğulları Y.O.nun, okula alınmadığı iddiaları yetkilileri harekete geçirdi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Yavuz konuyu öğrenince, soruşturma için müfettiş görevlendirdi.

Herkesin olduğu gibi HIV virüsü taşıyan Y.O.nun da öğrenim hakkı bulunduğunu belirten Yavuz, "Hastalığıyla ilgili konu doktorların uzmanlık alanında. Diğer veliler açısından da çok hassas bir konu. Başkalarına bulaşıp bulaşmayacağına, ya da ne şekilde bulaşabileceğine tıp karar verecek. Biz de buna göre ne yapmamız gerektiğine bakacağız" dedi.

Y.O.nun şu anda zorunlu eğitim değil, okul öncesi isteğe bağlı eğitim yaşında bulunduğuna değinen Yavuz, "Ailesiyle görüşeceğiz. Eğer isterlerse öğrenciyi deşifre etmeyecek şekilde başka bir okulda okumasını sağlayabiliriz. Ayrıca hastanelerde eğitim verdiğimiz çocuklar gibi Y.O.ya da evinde özel eğitim imkanı sağlayabiliriz" dedi.

Diğer öğrenciler ile eğitimcilerin de sağlığını düşünmek zorunda olduklarının dile getiren Yavuz, herşeye rağmen herkese hakkı olan öğrenim hakkının tanınacağını, bulaşıcı hastalık da taşısa kimsenin bundan mahrum bırakılmayacağına dikkati çekti.

Anne Neşe O. da yetkililerin ilgi göstermesinin kendilerini sevindirdiğini belirtti. Ancak kendi yaşıtlarıyla birlikte, toplumdan ve arkadaşlarından dışlanmadan verilecek eğitimi tercih edeceklerini söyledi. Neşe O., "Ben de oğlumun sosyalleşmesini, herkesin çocuğu gibi büyümesini arzuluyorum" dedi.

Anne Neşe O., oğlunu geçen 17 Ağustosta ehit Komando Er Fatih Özcan İlköğretim Okulunun ana sınıfına kaydettirdiğini, ancak başka velilerden gelen tepkiler üzerine, okul yönetiminin kendisini çağırıp, HIV virüsü taşıyan Y.O.nun kaydını sildiğini iddia etti. Oğlunun sürekli tedavi gördüğünü, şu anda sadece hastalığın taşıyıcısı olduğunu, sağlığına kavuştuğunu belirterek, çözüm bulunmasını istedi.

Kızılay tazminata mahkum edildi
Nazif-Neşe O., çifti, henüz bebekken Kızılaydan alınan bağış kanla oğulları Y.O.nun AIDSe yakalanması üzerine, 75 milyar liralık tazminat davası açmıştı. Davaya bakan İzmir 3üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, kusurlu bulduğu Kızılayı 30 milyar lira tazminat ödemeye mahkum etmişti. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de verilen kararı onamış, aileye yasal faizleriyle toplam 62 milyar lira ödenmişti.
(aa)
533
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.