Magazin

AIDS'le mücadelede Küba başarısı

AIDS'le mücadelede Küba başarısı

Küba'nın AIDS'le başa çıkma konusunda dünyaya öğreteceği çok şey var. Güçlü bir siyasi hareketle desteklenen, geniş kapsamlı bir önleme ve tedavi programı, Karayiplerdeki bu ülkeye batı yarıkürede AIDS hastalığının ve HIV enfeksiyonunun en az yaygın olduğu, dünyadaki en düşük oranlardan birine sahip ülke olma niteliğini kazandırdı.

Ülkenin önde gelen bulaşıcı hastalıklar uzmanı Jorge Perez'e göre, Küba'daki ilk AIDS vakasının Mozambik'ten dönen bir askerde teşhis edildiği 1985 yılından bu yana, 4500 kişi bu hastalığa yakalandı, 1050 kişi de yaşamını yitirdi. Bugün 11 milyon olan nüfusun sadece binde 3'ünde HIV virüsü bulunuyor. Küba'ya uygulanan ekonomik ambargonun önüne geçmek için ABD hükümetinin izniyle faaliyet gösteren, tıbbi amaçlı hayır kurumu Küba AIDS Projesi'nin yöneticisi Byron Barksdale, ABD'deki enfeksiyon oranının bundan 14 kat daha yüksek olduğunu belirtiyor.

BM Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Ulusal Kurumu'nda kamu sağlığı uzmanı olarak çalışan Monica Ruiz 'Küba'daki deneyim salgınla savaşma konusunda siyasi iradenin önemli payı olduğunu ortaya koyuyor. Burası kamu sağlığının geniş anlamda, önemli bir kamu malı olarak görüldüğü bir ülke.' diye konuştu.

Küba AIDS hastalığı daha ülkeye ulaşmadan çarpıcı bir biçimde harekete geçti. Devlet Dr. Perez'in tavsiyesine uyarak 1983 yılında Ulusal Aids Komisyonu'nu kurdu ve yurtdışından gelen her türlü kan ürünlerini imha etti. Bu durum ülkenin sağlık sistemi üzerinde büyük bir baskı yaratmış olsa da, ithalatın yerini almak üzere yurtiçi üretime hız verilmesiyle, Dr.Perez'in 'eğitimden gelen öngörüsü' sayesinde, Küba HIV'nin hemofili hastalığı olanlara ve kan verilen diğer kişilere geçmesinden kurtuldu.

AIDS adada görülür görülmez, tüm anne adayları, zührevi hastalık taşıyan ve HIV hastalarıyla cinsel temasta bulunan kişiler için zorunlu testlerin uygulandığı, iddialı bir HIV testi programı devreye sokuldu. Dr Barksdale Küba halkı üzerinde 20 milyonu aşkın HIV testinin gerçekleştirildiğini belirtiyor. Aynı zamanda HIV'nin cinsel yollardan geçmesinin engellenmesi için Küba'da prezervatifler piyasaya sürüldü ve tanıtıldı.

Programın en azından dışarıdaki gözlemciler arasında, en fazla tartışma yaratan bölümü test sonucu pozitif çıkan herkesin özel HIV dispanserlerinde karantinaya alınmasıydı. Bu uygulama 1994 yılında gevşetildi, ancak yine de, yeni teşhis konan herkes 'sekiz haftalık eğitim' için dispansere gitmek zorunda.

Küba'daki AIDS hastalarının tedavisinde son iki yıl içinde büyük bir iyileşme görüldü. Çünkü ülkenin ilaç sanayii, batılı ilaç şirketlerinden almaya parasının yetmediği, HIV'ye karşı geliştirilen başlıca ilaçların markasız kopyalarını üretmeye başladı. Dr Barksdale 'Küba şu anda kendi hastaları için virüse karşı yeterince ilaç üretiyor, Karayip bölgesindeki diğer uluslara da tedarikte bulunmayı teklif etti.' diye konuşuyor.

Bundan sonra aşılması gereken engel, Küba'nın HIV/AIDS programını, adanın turizmindeki muazzam büyüme karşısında korumak ve ileri götürmek olacak.
(E-kolay)
Yayın tarihi: 17.02.2003
621
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.